مقاله کوتاه درباره روستای کلات

آنچه درباره کلات می‌خوانیم
 • معرفی روستای کلات
 • امکانات خدماتی، رفاهی و تفریحی
 • جمعیت
 • منابع
معرفی روستای کلات

کلات، روستایی از توابع بخش دلوار در شهرستان تنگستان استان بوشهر ایران است.این روستا از غرب به دریای خلیج فارس از شرق به کوه‌های مند از جنوب به روستای هدکان از شمال به روستای کری ختم می‌شود.

کلات روستایی با قدمتی دیرینه است. فاصله روستا تا مرکز استان بوشهر حدود ۷۵ کیلومتر می‌باشد. گویش مردمان این روستا گویش دشتی یا دشتیاتی است و تمام اهالی شیعه مذهبند. آب و هوای این منطقه گرم و مرطوب می‌باشد. روستای کلات در مسیر ساحلی استان بوشهر بعد از روستاها و بنادر دلوار، محمدعامری، باشی، دل آرام، بوجیکدان، بربو، رستمی، گاهی، ابوالخیر، عامری، خورشهاب، بنجو، سالم آباد، کری، کلات، هدکان، چاه پهن قرار دارد. شغل اکثر افراد در این روستا صیادی و تجارت با کشورهای اسلامی حاشیه خلیج همیشه فارس است. از مناطق گردشگری و توریستی آن که کنار دریا واقع شده‌اند به نامهایی چون خنیا (kheniya)، مهره (mehreh)و سرپوزه (serpoozeh) می‌توان اشاره کرد. از مناطق دیگر که بیشتر جنبه تاریخی دارند، بتیه (betiyeh)، تُل سفری (tol seferi)، نودرار (noderar)، سارخره (sarkhrarreh)، پیره (peyrah) را می‌توان نام برد[۱]. وجود امامزاده بی بیا (بی بی حلیمه خاتون) در این روستا که مردم این روستا اعتقاد خاصی به آن دارند چهره خاصی با گنید سبز رنگش به روستا بخشیده است[۲].

امکانات خدماتی، رفاهی و تفریحی

روستای کلات مانند تمام روستای خط ساحلی استان بوشهر از ساحلی زیبا برخوردار است که می‌تواند مکانی برای سرگرمی، تفریح و شنا محسوب شود. اما از امکانات موجود در روستا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از نظر آموزشی:دارای یک مدرسه دبستان (شهید چمران کلات) می‌باشد[۳].
 • از نظر بهداشتی:دارای یک خانه بهداشت که مسئول آن خانم پریزاد درازی نژاد مقدم و آقای علی مهدوی کیا می‌باشند[۴].
 • از نظر فرهنگی و مذهبی:دارای یک مسجد (صاحب الزمان "عج") در جنوب روستا می‌باشد که ساختمان خانه قرآنی ضحی نیز در این مسجد بناشده است[۵] و مسجد دیگری نیز در شمال روستا در دست ساخت قرار دارد. حسینیه روستا نیز که به نام سیدالشهداء نامگذاری شده است در قسمت شمالی روستا واقع شده است. امامزاده بی بیا نیز که قبلاً به آن اشاره شد در قسمت شرقی روستا واقع گردیده است[۶].
جمعیت

این روستا در دهستان بوالخیر قرار داشته و بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰ جمعیت آن ۳۹۰نفر (۹۸خانوار) می‌باشد.[۷] و در سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۳۶۹نفر (۷۹خانوار، 185 مرد و 184 زن) بوده‌است[۸].

منابع
 1. کلات -تنگستان- بوشهر. بازیابی از درگاه روستاهای ایران
 2. هادی‌نژاد، غلامحسین (1388).امامزادگان استان بوشهر. قم: انتشارات وثوق.
 3. ساخت و بازسازی مدارس. درگاه مؤسسه خیریه اهل البیت (علیهم السلام)
 4. چارت سازمانی خانه بهداشت کلات. درگاه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان بوشهر. بایگانی از شبکه بهداشت و درمان تنگستان.
 5. لیست مؤسسات قرآنی بوشهر-تنگستان. بایگانی از درگاه مسابقات قرآنی احسن الحدیث.
 6. هادی‌نژاد، غلامحسین (1388). امامزادگان استان بوشهر. قم: انتشارات وثوق.
 7. «نتایج سرشماری ۱۳۹۰» (اکسل). درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲.
 8. سرشماری 1385 (پی دی اف). درگاه اطلاع رسانی استان بوشهر. بایگانی شده از نسخه معاونت برنامه ریزی استان بوشهر
/ 1 نظر / 53 بازدید
جديدترين راه سوراندن چربيهاي بدن

سلام بزرگوار وبلاگتون عاليه [گل] دوستاني که قصد لاغر کردن و آب کردن چربيهاي پهلو و دور شکم رو دارن بيان پايين ...[تعجب] بهترين ، آسان ترين و سريعترين روش براي از دست دادن چربيهاي اضافي (پدهاي چربي سوز کاملا گياهي ) اين پد جهت كاهش چربيهاي موضعي و زير پوستي و كمك به سوزاندن بهتر چربي در بدن استفاده ميشود. اين پد محتوي روغن هسته انگور و رازيانه و شيره درخت سرو كوهي ميباشد . تاثير آنها در رفع چربي و ليپيدهاي زايد بسيار اعجاب انگيز است. ====================================== پد رفع چربي ميزي پچ : http://shopgostar.org/product/150 ( هر بسته حاوي 10 پد ) پد رفع چربي اسليم پچ : http://shopgostar.org/product/66/ ( هر بسته حاوي 30 پد ) پد رفع چربي کيسکي : http://shopgostar.org/product/111/ ( هر بسته حاوي 10 پد ) ============================== جهت تناسب اندام بهتر توصيه ميشود روزانه يك عدد تا يكماه به همراه ورزش استفاده شود. توجه: استفاده از اين پد براي خانمهاي باردار و بيماران ديابتي و تيروئيدي كه به افت قند خون حساس هستند بدون اجازه دكتر توصيه نميشود