زمزمه های یک ابر!

البته آن زمان ها فکر می کردم این همه جمله ی قشنگ

سروده ی خود شاملو ست.

 و چقدر هم آن واژه ها به صدای شاملو می آید! حتی حالا

که فهمیده ام تمامشان ترجمه ی احمد شاملو است از

اشعار مارگوت بیکل.

جای خوبی از هزارتوی زندگی پیدا شدم وقتی بعد از سالها

شنیدم:

برای تو و خویش چشمانی آرزو می کنم

که چراغ ها و نشانه ها را در ظلماتمان ببیند

گوشی که صداها و شناسه ها را

در بیهوشی مان بشنود

برای تو و خویش روحی

که اینهمه را در خود گیرد و بپذیرد

و زبانی که در صداقت خود

ما را از خاموشی خود بیرون کشد

و بگذارد از آن چیزها که در بندمان کشیده است

سخن بگوییم...

 

از تو با مصلحت خویش نمی‌پردازم   همچو پروانه که می‌سوزم و در پروازم گر توانی که بجویی دلم امروز بجوی   ور نه بسیار بجویی و نیابی بازم نه چنان معتقدم کم نظری سیر کند   یا چنان تشنه که جیحون بنشاند آزم همچو چنگم سر تسلیم و ارادت در پیش   تو به هر ضرب که خواهی بزن و بنوازم گر به آتش بریم صد ره و بیرون آری   زر نابم که همان باشم اگر بگدازم گر تو آن جور پسندی که به سنگم بزنی   از من این جرم نیاید که خلاف آغازم خدمتی لایقم از دست نیاید چه کنم   سر نه چیزیست که در پای عزیزان بازم من خراباتیم و عاشق و دیوانه و مست   بیشتر زین چه حکایت بکند غمازم ماجرای دل دیوانه بگفتم به طبیب   که همه شب در چشمست به فکرت بازم گفت از این نوع شکایت که تو داری سعدی   درد عشقست ندانم که چه درمان سازم


/ 15 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
parastoo

اولا که عليکم السلام جناب زافتک! من که قبلش نوشتم"شب آرزوها"! ليل يعني شب.والرغائب نيز جمع کلمه رغبت يعني آرزو.پس الرغائب که جمع رغبت ( آرزو)است ميشه چي؟!آرزوها.درمورد -ة -که به ليل چسبيده به خاطرجمع مکسرالرغائب هست... من خودمم هم عاشق کشورم هستم هم عاشق زبان فارسي!

parastoo

سلام-دم مدیر گرم!!!! آره میشه -----------------"شو آرزوها"------------------!

زافتک

منظور منو نفهمیدی .

parastoo

منظورشما این بوده که زبان فارسی رو گرامی بداریم.درست!!!! منم خودم اینو میدونم.قبل از اون کلمه عربی،کلمه فارسی رو نوشتم! این خیلی خوبه که اینقدر رو کشورمون حساسی ولی ببخشید اما خود من میدونم چقدر برای کشورم ارزش قائلم،شایدبیشتر از شما... شک نکن...!

زافتک

نه ، بازم منظورم را متوجه نشدی ، یه کم به مغز خاکستریت فشار بیار شاید گره از کار فروبسته تو بگشاید.

زافتک

این حقیر از این تعابیری که شما بکار می برید سخت غصه دار میشود دردهای پنهانم همچو دملی رسیده از پهنای پوست سر برون میکند و آن دمل عفونتی را تراوش میکند که جان میدهد و جسم جان می گیرد و اما غصه های درون من سرباز می کند اندوه را بر تارک و قامت این ذلیل عیان میسازد خود را به خنده ای از این تعابیر شاد میسازم ، کشور من ، کشور تو خندم میگیره خیلی هم خندم میگیره. اما درد دارم .

زافتک

منم زافتک، پنهان در میان بوته های اندوه ، در بیابانی از اندوه و غم ،اینجا سکوت فرمانروایی میکند و شب وقتی که شبنمی میرود تا گلی را سیراب کند من در مسیرش خیس میشوم ، صبح نسیم این شبنم را به رهگذران تقدیم میکنم . من از جنس بیابانم و از آدمیان می گریزم ، من عشق میورزم نه بسان آدمیان ، دوست دارم نه چون آدمیان . از بیهودگی بیزارم ، همنوعانم را نمی فروشم ،من نوید زندگیم منم زافتک.

parastoo

شخصیت هرکس به گفتارش هست...

حسن

پرستو ماند که به زافتک چه جوابی بده . ای زافتک خیلی سخت مینیسه.

parastoo

سلام داداش! برای من مهم نیست که بخوام به چیزای بی اهمیت و بی ارزش فکر کنم یا حتی جواب بدم...اگه درست فکر کنیم به این میرسیم که توی زندگی باید از خیلی چیزا گذشت و گذاشت...وحیف که همه اینو نمیدونن!!!!!!!!!!