یزله(هی یاعلی......)

یزله چیست؟در فرهنگ باستان بوشهر لغتی به نام یزله وجود دارد که ریشه در نوع زندگی منطقه ما دارد. چون در مناطق ما کارها سخت و جان فرسا بودند باید یک نوع همکاری عمیق بین افراد شکل میگرفت. به عنوان مثال وقتی جاشوها روی عرشه لنج در حال کشیدن تور یا اشیا سنگین هستند باید با یک هماهنگی خاص این کار را انجام بدهند و این هماهنگی به وسیله یک شعر روان شکل میگرفت و هماهنگی بین افراد شکل میگیرد که یزله همان شعر است .

نکته بسیار زیبا در یزله این است اشعاری که در یزله می خوانند مضامین آنها بسیار عارفانه است و در طی شعر از خدا و امامان مدد میجویند. در یزله خوانی یک فرد ان را میسراید و شور و هیجان به سایرین میدهد و افراد را هماهنگ میکند.اگر ما در روستای خودمان یک سر به کنار ساحل بزنیم  و پیش صیادان در حال کار برویم این  آواز را خواهیم شنید.

البته در شهر بوشهر پس از سینه زنی چنبری مراسم یزله خوانی دارند و یکی مولودی میخواند و سایرین دست به کمر کناری خود گرفته و یک صف به شکل قطار در اورده و عزاداری میکنند.

البته لازم به ذکر است که یزله در موسیقی سنتی بوشهر نیز جایگاه و کارایی والایی دارد که اینجا مجال توضیح دادن آن وجود ندارد

 

 

/ 3 نظر / 12 بازدید
مجتبی ابراهیمی

از شما ممنون آقا عباس از اینکه اطلاعاتی به ما دادی،عالی....

توبک.ابدان

سلام.ممنونم از وبلاگ خوبتون.تشکر میکنم از اینکه مطالبتون به روز.مرسی

سینا

سال قبل اولین بار تو مراسم سینه زنی بوشهریا شرکت کردم. واقعا زیبا بود/ هم ریتم و آهنگ سینه زنی فوق العاده بود و هم متن نوحه ها پرمعنی و قوی بود/ اجرتون با سیدالشهدا