خانه خود را ویران نکنیم!!!

«لا یَسْرِقُ السّارقُ حینَ یَسْرِقُ و هُو مؤمنٌ»؛ دزد، در حالى که مؤمن است مرتکب دزدى نمى شود. (میزان الحکمه، ج 1, ص 419)

سرقت کتاب های نفیس از دانشگاه علوم قاهره

مسلما این سخنان عتاب آلود شامل همه مصادیق دزدی خواهد شد و گونه های مختلف آن را در بر خواهد گرفت. بنابراین بی راه نیست اگر سارقان ادبی و علمی را فاسق و بی ایمان بنامیم و عملکرد ناشایست آنان را گناهی بس بزرگ بخوانیم.

باید مراقب بود که دایره محدود این گناه، گسترش پیدا نکند و به یک گناه همگانی تبدیل نشود. چرا که پیامبر خدا فرمود:

چهار چیز است که اگر یکى از آنها به خانه اى درآید آن را ویران مى کند و با برکتْ هم آبادان نمى شود: خیانت، «دزدى»، شرابخوارى و زنا.

بنابراین باید گفت که اگر سرقت علمی به دانشگاه ها و مجامع علمی ما نفوذ کند و امری متداول برای نگارش پایان نامه ها و مقالات علمی گردد، ویرانی دیوارهای اندیشه و علم را در پی خواهد داشت.

پدیده «پایان نامه نویسی پولی» اگرچه در میان دانشجویان ما کاری زشت و ناپسند به حساب می آید و کمتر کسی آلوده این کار ناپسند می شود، اما مساله ای بسیار خطرناک و ویران کننده است.

بالا رفتن از دیوار علمی دیگران و دستبرد زدن به طلای اندیشه دانشمندان اگر امری متداول و عادی شود، امنیت علمی را زیر سوال خواهد برد و ویرانی را در همه حوزه های اجتماعی به دنبال خواهد داشت. در چنین شرایطی دیگر هیچ کس به خود زحمت کنکاش در حوزه های مختلف را نخواهد داد و همگان بر سر سفره آماده گذشتگان خواهند نشست و پس از چندی همه را به باد فنا خواهند داد.

این روش دزدی بسیار خطرناک تر از روش های دیگر است. زیرا پایه های رشد علمی را تخریب می کند و از اساس همه چیز را به نابودی می کشاند. کشوری که پایه های علمی اش چنین تو خالی باشد، همیشه در گذشته خواهد ماند و رنگ پیشرفت را نخواهد دید.

بایسته آن است که مجامع علمی ما خود پلیس اعضای خود باشند و از اشاعه این دزدی خانمان سوز جلوگیری نمایند. خدا را سپاسگزاریم که به دانشمندان و دانشجویان این مرز و بوم غیرتی وصف ناشدنی عنایت کرده است تا از هر پلیسی زودتر و بهتر عمل کنند و ریشه این بدعت نوین را بخشکانند.

منبع: تبیان

/ 1 نظر / 9 بازدید

سلام دوست عزیز وب خوبی داری. موفق باشی.[گل]