امام خمینی از نگاه جهان

امام از نگاه جهان

انقلاب اسلامى ایران در میان مسلمانان جهان بویژه لبنانیها از قدر و منزلت ویژه‏اى برخوردار است. گوشه‏اى از اظهار نظرهاى شخصیتهاى برجسته مبارز لبنان درباره انقلاب اسلامى ایران را با هم مى‏ خوانیم.

شیخ سعیدشعبان رئیس جنبش توحید اسلامى لبنان:

موفقیت جهانى اسلام به موفقیت انقلاب ایران وابسته است.

سیدحسن نصرالله از مسئولان حزب الله لبنان:

دفاع از جمهورى اسلامى ایران یک مسئولیت‏ شرعى است و رابطه میان جمهورى اسلامى ایران و مسلمانان لبنان یک رابطه عقیدتى و ریشه‏دار است که از رهبرى واحد اسلامى نشات گرفته است.

شهید شیخ راغب حرب:

ملت مسلمان لبنان انقلاب اسلامى ایران را از انقلاب خود مى‏داند، جریان انقلاب اسلامى منافع ابرقدرتهاى سلطه‏ گر را به خطر انداخته است.

سید عباس موسوى عضو حزب الله لبنان:

براى مقابله با توطئه‏هاى استکبار جهانى و صهیونیسم، کلیه مسلمانان و جنبشهاى آزادیبخش باید جمهورى اسلامى ایران را تکیه‏ گاه خود قرار دهند و آن را سرآغاز حرکت‏ خود بدانند.

حسین غبریس از علماى حزب الله لبنان:

تجاوز به انقلاب اسلامى ایران، تجاوز علیه امت اسلامى در همه جهان است.

شیخ محمد شمس الدین نایب رئیس مجلس عالى اسلامى شیعه لبنان:

انقلاب اسلامى ایران معجزه قرن بود و بزرگترین درسى را که به ما داد این بود که با وحدت کلمه همه کارى را مى‏توان کرد. هرچه در ایران روى مى‏دهد مورد توجه تمام مسلمانان دنیاست. سعادت و نیکبختى ما، افتخار ما در این است که ببینیم این انقلاب پیروزمندتر، سرافرازتر شود.

عمر کرامى نخست وزیر لبنان:

ما همچنان از انقلاب اسلامى ایران که با خارج شدن از دایره نفوذ امریکا سد بزرگى را در برابر امپریالیسم در منطقه ایجاد کرد، پشتیبانى کرده و حرکت مقاومت ملت ایران را بهترین پشتیبان آرمانهاى عربى خود مى ‏دانیم.

بیدارى اسلامى در جهان مرهون قیام امام خمینى است.

علامه سید محمد حسین فضل الله:

یک میلیارد مسلمان هرگز نخواهند توانست‏با استکبار مبارزه کنند مگر با وحدت و یکپارچگى. لذا به مسلمانان توصیه مى‏کنیم فکر و اندیشه امام امت را سرلوحه مبارزات ضداستکبارى خود قرار دهند. انقلاب اسلامى ایران توانست اعتماد به نفس قابل ملاحظه را در مسلمانان زنده کند و آنان دریافتند مکتب اسلام قادر است تحرک سیاسى لازم را براى حل مشکلاتشان فراهم سازد.

ابوهشام (سید حسین موسوى) رهبر امل اسلامى لبنان:

به نظر ما هر گامى که انقلاب اسلامى در راه سازندگى بردارد یک پیروزى براى ما و تمام مسلمانان جهان خواهد بود. ملتهاى مسلمان عرب و غیرعرب در منطقه عاشق و مشتاق انقلاب اسلامى بوده و معتقدند که تنها اسلام است که مى ‏تواند عهده‏دار مترقى ‏ترین و عادلانه ‏ترین نظام اجتماعى باشد.

صادق المهدى:

امام خمینى (س) و انقلاب اسلامى در ایران به نیروى مبارزاتى و جهاد امت عرب و خلق فلسطین علیه صهیونیسم و امپریالیسم جان تازه‏اى بخشیدند. مردم ایران با اتکا به دین قیام کردند و براى پیروزى آن شهید دادند. هیچ‏کس ایرانیان را در این زمینه تحت فشار قرار نداده بلکه خود آنها اسلام را مى‏خواهند، ایرانیان بیش از سایر کشورهاى اسلامى براى اسلام قربانى مى‏دهند چون دین اسلام براى آنها بسیار مقدس است.

به کار بزرگ و شجاعانه ملت قهرمان ایران بسیار افتخار مى‏کنم. چرا که سلطه طاغوت را برانداخت و ایران را از سیطره امپریالیسم امریکا بیرون کشید و آن را مجددا به آغوش اسلام باز گرداند، در واقع انقلاب اسلامى ایران، روح اسلام و روح جوانان مسلمان را تازه کرد و اعتبار اسلام را در پیشگاه جهانیان اعاده کرد. از سوى دیگر انقلاب ایران نشان داد که تمامى مسلمین داراى یک مساله مشترک هستند و در اوایل پیروزى خود با تمام توان از قضیه آزادسازى فلسطین و بیت‏المقدس پشتیبانى کرد. شاه نه تنها صهیونیزم را دشمن نمى‏دانست‏بلکه به آنها اسلحه داده و دوست صمیمى آنها نیز به شمار مى‏رفت. پس از پیروزى انقلاب این دسیسه‏ها و خیانتها از میان رفت.

نابودى انقلاب اسلامى ایران، نابودى مقاومت لیبى، سوریه، فلسطین و لبنان است.

انقلاب اسلامى ایران با تکیه بر منبع لایتناهى و توکل بر خدا و اتکا به ملتى با ایمان با توطئه‏هاى زیادى مقابله کرده و توانسته است‏با حفظ دیدگاههاى اسلامى و استقلال‏طلبانه خود از استعمارگران دورى بجوید و به حیات با برکت‏خود ادامه دهد. این تحولات نشانه اراده قوى ملت ایران در برابر قدرتهاى استعمارى شرق و غرب است که مى‏خواهند بر جهان حاکم شوند.

على رغم عقاید و نظریات مختلفى که درباره جمهورى اسلامى ایران ابراز مى‏شود، ما بر این باور هستیم که این انقلاب نقش عظیمى در بیدارى ملل اسلامى ایفا کرده است. این انقلاب به مسلمانان و به انسانهاى مبارز آموخت که چگونه مى‏توان در مقابل استکبار جهانى ایستاد و فکر و عقیده اسلامى را به ثبوت رساند.

روزنامه الشعیب

امام خمینى براى دفاع از محرومان جهان، پرچم اسرائیل را ا ز آسمان ایران اسلامى به زیر کشید و به جاى آن براى نخستین بار پرچم فلسطین را برافراشت و دروازه‏هاى شرقى کشور ایران را به روى مجاهدین مسلمان افغانى باز گذاشت.

امام خمینى - قدس سره - گورباچف را به اسلام دعوت کرد و حکم اعدام مرتدى همچون سلمان رشدى را صادر کرد و با این عمل خود کارى کرد که پس از پیامبر بزرگوار اسلام و خلفاى راشدین صورت نپذیرفته بود.

امام به تشویق مسلمانان براى سازماندهى صدها موسسه تبلیغاتى در اروپا و امریکا همت گماشت و از این طریق هزاران تن از مردم این کشورها به اسلام گرویدند دستاوردهاى درخشان 89 سال زندگى این مرد بزرگ را تاریخ با حروف طلا ثبت‏خواهد کرد.

رئیس جمهور سودان

جمهورى اسلامى ایران اولین دولت اسلامى تشکیل شده در قرن اخیر است. مردم سودان خواستار اجراى احکام اسلامى در کشور خود هستند و در این رابطه به تجربیات ایران نیازمندند. دیدار اخیر من با مقامات جمهورى اسلامى ایران بسیار رضایت‏بخش بود، من در آن دیدار خوستار ایجاد روابط نزدیک و پایدار با جمهورى اسلامى ایران شدم و گسترش روابط بین جمهورى اسلامى ایران و سودان را قدم مثبتى در جهت ایجاد هسته مرکزى وحدت کشورهاى اسلامى مى‏دانم. مردم سودان به هیچ وجه خواسته امپریالیسم مبنى بر صرف نظر کردن از اجراى احکام اسلامى در این کشور نخواهند شد.

نشریه وحدت - چاپ استانبول

عبد السلام جلود

انقلاب اسلامى ایران موجب عزت و سرافرازى تمامى ملل اسلامى و مستضعفان و شکل‏گیرى روح مقاومت و پایدارى در برابر استکبار جهانى است.

ایران سند و پشتوانه‏اى قوى براى اسلام و مسلمانان و اعراب است.

علت محبوبیت امام خمینى (س) و انقلاب اسلامى ایران در میان ملتهاى جهان آن است که انقلاب اسلامى و رهبرى آن با امریکا و ارتجاع مقابله کرده و آزادى قدس را از اهداف نهایى خود اعلام کرده است.

انقلاب اسلامى ایران تنها یک انقلاب علیه شاه مخلوع نبود، بلکه انقلابى در هت‏بیدارى ملتها و نیروهاى انقلابى به شمار مى‏رود. این انقلاب را نمى‏توان تنها پیروزى اسلام و تمدن غرب دانست‏بلکه روشن ساختن اصالت اسلامى و بیرون آمدن از حالت‏خمودگى و رکود و گرایش به سوى سازندگى و جهشى به طرف ایفاى نقش اصیل و تاریخى اسلام بوده است.

انقلاب اسلامى ایران نشان داد با اتکا به اراده ملت دیگر احتیاجى به سلاحهاى پیچیده نیست.

کیم ایل سونگ رئیس جمهورى کره شمالى:

به مبارزه مردم ایران ارج زیادى مى‏گذاریم و پیروزى آنها را آرزومندیم. مردم ایران تحت رهبرى حضرت آیت الله خمینى، رهبر مهم اسلامى خود، شدیدا تلاش مى‏کنند که از حاکمیت کشور و تمامیت ملى دفاع کنند، در حالى که از زمان پیروزى انقلاب شجاعانه بر مشکلات گوناگون در راه پیشرفت‏خود غلبه کردند و زندگى نوینى را به وجود آوردند. مبارزه سرسختانه ایران علیه امپریالیسم امریکا را بسیار عالى ارزیابى مى‏کنیم. مردم ایران با شجاعت تجاوز امپریالیسم را عقب راندند. ملت ایران در غلبه بر مشکلات بسیارى که سد راهشان بود به موفقیتهاى بزرگى دست‏یافتند.

لئونید برژنف:

ما موفقیتها و ترقى و تعالى ایران جدید و انقلابى را آرزومندیم و امیدواریم که مناسبات حسن همجوارى میان ملل اتحاد شوروى و ایران در شرایط ثمربخش جدید بر پایه محکم احترام متقابل، حسن نیت و عدم مداخله در امور داخلى یکدیگر توسعه یابد.

شاذلى بن جدید:

الجزایر به عنوان یک کشور مسلمان به دور از پافشارى بر جنبه ناسیونالیستى، خود را در کنار جمهورى اسلامى ایران مى‏داند و لازم مى‏دانیم از تجربه ایران به عنوان یک کشور اسلامى قدرتمند در منطقه بهره‏مند شویم.

انقلاب اسلامى ایران را انقلاب خود مى‏دانیم.

دکتر ابراهیم دسوقى شتا استاد زبانهاى شرقى دانشگاه قاهره:

بى گمان، انقلاب اسلامى ایران را اگر مهمترین رویداد تاریخ معاصر ندانیم، باید مهمترین رخداد سده چهاردهم هجرى قمرى دانست، پیروزى شگفت این انقلاب بایستى مورد بحث و پژوهش پیگیر پژوهشگران جهان قرار بگیرد، زیرا براى نخستین بار در تاریخ، مردمى ستمدیده با دستهاى خالى و سینه‏هاى گشوده با یک سلاح، آن هم ایمان در برابر حکومت‏بیدادگر ایستادند و با پایدارى و جانفشانى خود، تمام نیروهاى سرکش طاغوتى را درهم شکستند و آن را به مزبله تاریخ فرو افکندند، و این رویداد عظیم به نوبه خود نشان داد که سلاح ایمان، شکست‏ناپذیر است و همچنین اثبات کرد که اسلام تا چه اندازه با بنیادها و اصول انقلابى سرنوشت‏ساز ملتها هماهنگى و سازگارى دارد و تا چه اندازه کشورهاى اسلامى مى‏توانند، این سلاح را به کار گیرند، سلاحى که همچون آتش زیر خاکستر در دل مردم درخشش و حیات دارد.

اندیشه‏هاى اسلامى، انقلاب را زایید و به همان سان نیز انقلاب باعث جوشش و تراوش اندیشه‏هاى انقلابى - اسلامى شد و آن را به صورت نیروى زنده و فعال در آورد. بى گمان این امر، مهمترین پایه‏هاى انقلاب است.

ژنرال محمد ضیاء الحق رئیس جمهور فقید پاکستان:

ایران انقلاب کرده است و همچنان در حال انقلاب اسلامى است. این انقلاب پدیده جدیدى در جهان امروز است. ایران نقش بسیار مهمى را در این پدیده ایفا نموده و اسلام راستین را منعکس کرده است. ایران تا کنون با عدم تعهد نسبت‏به ابرقدرتها تشخص خود را حفظ کرده است. این نقش قابل ملاحظه‏اى است و ما به این دلیل از ایران تقدیر مى‏کنیم. اینجانب آنچه را که از انقلاب اسلامى مشاهده کردم بسیار قابل تعریف و تقدیر است.

برهان الدین ربانى از رهبران مجاهدین افغانستان:

همان‏گونه که در صدر اسلام حضرت محمد (ص) بشارت پیروزى مسلمان بر قدرتهاى بزرگ آن زمان را مى‏دادند و کسى باور نمى‏کرد، حضرت امام خمینى نیز با یارانى اندک قیام اسلامى را آغاز کردند و در مقابل ابرقدرتهاى غرب و شرق پیروز شدند.

کلیم صدیقى مدیر مؤسسه تحقیقات اسلامى لندن:

پژوهشهاى آکادمیک در جنبش اسلامى عمر بسیار کوتاهى را گذرانده است. نهضت انقلابى اسلامى بایستى دقیقا ثبت و ضبط و تجزیه و تحلیل شود. انقلاب اسلامى ایران تا آینده‏اى دور، راهنما و الهام‏بخش نهضت اسلامى خواهد بود. از این رو، بررسى بسیار عمیق این انقلاب ضرورت و اهمیتى اساسى دارد.

معنا و مفهوم "انقلاب" در متن اسلامى آن نیز بایستى از آن مفاهیمى از انقلاب که ملتها به طور عموم در ذهن دارند، متمایز گردد. انقلاب اسلامى یک حادثه نیست، بلکه زنجیره و سلسله‏اى از حوادث و جریانى پویا و مداوم است. این انقلاب نمى‏تواند جریانى باشد که به طور دفعى و سریع پایان یابد. زمانى طولانى، چندین سال، و شاید یک نسل یا بیشتر لازم است که این انقلاب خودش به صورت "معیار" و " قاعده" در آید. هیچ حالت متعارف و عادى شناخته شده‏اى که انقلاب اسلامى بتواند سریعا بدان باز گردد، وجود ندارد. انقلاب اسلامى بایستى آنگاه که کنترل بر محیط خود را به دست گرفت، ثبات و وضع عادى خاص خود را بیابد و شاید باید که در مرزها و معاملاتش با جهان خارج همواره انقلابى بماند. تمام این مسائل و بسیارى مسائل دیگر از این دست‏باید همه جا مورد بحث و بررسى مسلمانان قرار گیرد.

روزنامه اسپانیایى "ال موندو":

ایران قدرت برتر منطقه و مشعلدار جهان اسلام است. ایران که اکنون نقش مهمى در شرایط جنگى منطقه دارد تنها کشور قابل اعتماد منطقه است. جمهورى اسلامى ایران براى رسیدن به شرایط فعلى هشت‏ سال مبارزه در جنگ با عراق را که توسط غرب حمایت مى‏شد، تحمل کرد و در نهایت‏به پیروزى رسید. در طول جنگ عراق با ایران، غرب مانند همیشه بدترین و مهلکترین تصمیم را گرفت و بدین وسیله صدام را به یک ماشین جنون‏آمیز کشتار تبدیل کرد. ایران اکنون از یک سو در جنگ بیطرف است و همزمان با آن از مردم عراق به عنوان مسلمانانى که مورد تجاوز قرار گرفته‏اند، حمایت مى‏کند. ایران اکنون بدون هیچ زحمتى شاهد درگیرى شیاطین بزرگ و کوچک است. ولى این امر مانع از این نشده است که آیت الله خامنه‏اى رهبر روحانى ایران دعوت به رحمت و عطوفت مذهبى بکند و رئیس جمهور این کشور نیز پیشنهاد صلح ارائه نماید.

عباس مدنى رهبر نجات اسلامى الجزایر:

چراغى که امام خمینى (س) برافروخت، دلهاى ما را روشن کرد. ملت الجزایر آماده است در کنار ملت ایران در یک صف واحد براى برافراشتن پرچم الله اکبر قرار گیرد.

عبدالرحمن خلیفه رهبر اخوان المسلمین اردن:

ایران کشورى است که مى ‏تواند جهان اسلام را رهبرى کند. تمام مسلمان جهان نیازمند اهتمام و توجه ایران هستند.

شینتارو آبه وزیر خارجه سابق ژاپن:

من از نزدیک شاهد دستاوردهاى انقلاب اسلامى و تلاش مردم ایران جهت‏ساختن ایرانى نو و با ثبات بودم و این را مرهون رهبرى با درایت رهبر انقلاب اسلامى ایران مى ‏دانم.

/ 0 نظر / 12 بازدید