عثمان طه» خطاط معروف قرآن کریم کیست؟

 نام کامل او «أبو مروان عثمان بن عبده بن حسین بن طه الحلبی» است. او در سال ۱۹۳۴ میلادی در یکی از روستاهای اطراف شهر حلب، متولد شد. او دارای هفت فرزند است. پدرش شیخ «عبده حسین طه» امام جماعت مسجد روستایشان بود.

«عثمان طه» در مورد علت تسلطش بر زبان فارسی می.گوید: من به خط نستعلیق فارسی علاقه زیادی دارم و هنگام تمرین بر نوشته.های فارسی، لازم می.شود که معنای کلمات را بفهمم و الاّ هیچ لذتی نمی.برم از همین رو فارسی را به تنهایی یاد گرفتم. دیگر اینکه استاد «امیرخانی» از ایران، دوست بنده. است و من از ایشان و بعضی از دوستان، ضرب المثل.های فارسی زیادی را یاد گرفته.ام.

«عثمان طه الحلبی» مدرک لیسانس رشته «شریعت اسلامی» را دارد و در زمینه زبان عربی، نقاشی و هنرهای اسلامی نیز دوره.هایی را گذرانده و مطالعات زیادی نیز داشته. است.

او اجازه خطاطی و به اصطلاح مدرک این کار را در سال ۱۹۷۳ میلادی از استاد ترک تبار «حامد الآمدی» دریافت کرد. وی نزد خطاطان سرشناسی همچون محمدعلی مولوی و ابراهیم رفاعی در حلب و محمد بدوی دیرانی در دمشق شاگردی کرد. او نخستین بار در سال ۱۹۷۰ میلادی قرآنی را به خط خودش برای وزارت اوقاف و شئونات اسلامی سوریه نوشت.

وی از سال ۱۹۸۸ میلادی که به عربستان سعودی مهاجرت کرد، در چاپخانه قرآن کریم ملک فهد، در مدینه مشغول به کار است. قرآن دست خط وی، به دلیل ویژگی.های زیادی که دارد، در حال حاضر پرتیراژترین و سرشناس.ترین قرآن موجود در سراسر جهان است.
/ 3 نظر / 9 بازدید
عمار خدری

سلام آقا مجتبی زیبا بود ولی کاشکی همین مطلب رو توی وبلاگ خانه ضحی درج می کردین ...

-------

ایرانی خوشخط و استادان زیادی داریم لازم نبود از یه عربستانی اینجا تمدید بشه که زیر دست آل سعوده.پس اگه میشه از خدمات ابوبکر و عمر هم تقدیر کنید

الياس

اين عكسا چيه گذاشتين تو ي سايتتون.حداقل از خود پرنده عكس ميگرفتيد تا جالب بشه.