بررسی یک سری مسائل تاریخی

همانطور که می دانید لهجه مردم روستای کلات همان لهجه دشتیاتی است. این گویش مستقلاً از فارسی میانه محاوره ای پس از ساسانیان جدا شده است. پس باید اینگونه باشد که یا مردمی از آن زمان در این منطقه ساکن بوده اند یا به گونه ای دیگر اینکه بعدها از مناطق شهرستان دشتی کوچیده اند و ساکن این ناحیه شده اند. مرز بین روستای کلات و شهرستان دشتی کوه مند می باشد که در دل این کوه تاریخی یک منطقه تاریخی به نام آتشکده کلات واقع شده است. کمی غرب تر از آتشکده مذکور منطقه ای سرسبز قرار دارد که وسعت آنچنان زیادی ندارد ولی چند سالی است که به عنوان تفریحگاه مردم تبدیل شده است.

می خواهم این را بگویم که اگر افرادی در کلات از زمان ساسانیان ساکن بوده اند و لهجه خود را از مردم دشتی گرفته اند پس نیاز به ارتباطی بین این دو منطقه می باشد که نزدیک ترین راه به شهرستان دشتی راهی است که گفته شده یک سری مناطق تاریخی در آن قرار دارد. حال به فرض اینکه اینگونه نباشد و افرادی بعدها از دشتی به کلات کوچ کرده اند اینگونه می توان گفت که بایستی از مرز این دو منطقه عبور کرده باشند و به کلات رسیده اند پس آیا می شود این افراد آتشکده کلات و بتیه را ندیده باشند چنین چیزی غیر ممکن و غیر منطقی است.

کسانی که به روایات گفته شده توسط افراد مسن باور دارند باید در جریان باشند که این افراد در مورد نامگذاری روستای کلات چنین می گویند که از کوهی که در نزدیکی روستای کلات واقع شده است استنباط گردیده است. نام این کوه، کوه کلات بالچخا ( همان آتشکده کلات ) است که بعد از بتیه قرار گرفته است. این در پاسخ کسانی است که می گویند بتیه در قدیم الایام توسط فلان افراد کشف شده است. اصلاً به فرض اینکه توسط افراد دیگری غیر از افراد روستای کلات کشف شده باشد مگر کریستف کلمب که از اهالی جنوای ایتالیا بوده اند و قاره آمریکا را کشف کرده اند گفته اند که آمریکا متعلق به جنوا یا ایتالیا یا اروپاست.

پاراگراف اخیر برای کسانی نوشته شده است که روایات افراد عامه را قبول دارند حال شخص بنده به اینکه نام روستای کلات فقط اینگونه انتخاب شده است شک دارم چون کلات در لغت نامه دهخدا یعنی قلعه، پس مستلزم وجود قلعه ای در این روستا می باشد که طبق سخنان بزرگان این روستا به جای مدرسه ابتدایی شهید چمران کلات، قلعه ای قرار داشته است که این موضوع نیز نیاز به مطالعات بیشتر تاریخی و باستان شناسی دارد.

بحث ما این نیست که کجا به کجا تعلق دارد یا ندارد بحث خواندن و مطالعه تاریخ است و گرنه چیزی جز این مطلب که " همه جای ایران سرای من است " برایمان مهم نیست.

 

/ 2 نظر / 5 بازدید
زیر فاطمه

خیلی خیلی جالبه

توریست

سلام در صورت تمایل میتوانید منطقه گردشگری خود را با عکس محل و لینک وبلاگتان در وب سایت ما معرفی کنید تا در دسته بندی مناسب قرار گیرد. با تشکر