وقایع مهم روز هشتم صفر

نزول آیه (وَ اتَّقُوا یوماً تُرجَعون فیه الى اللّه)
آیه مبارکه (وَ اتَّقُوا یوماً تُرجَعون فیه الى اللّه) مشهور به آخرین آیه قرآن کریم است که در این روز بر پیامبر(ص) نازل شد و پیامبر اکرم(ص) پس از 21 روز از نزول این آیه از دنیا رفت.(2)

شهادت اُوَیس قرنىّ(رحمه الله)
اویس از اصحاب امیرالمؤمنین(ع) و یکى از زهاد ثمانیه بود که آنها عبارتند از: ربیع بن خُثیم ـ هَرَم بن حیّان ـ اُوَیْس قَرَنى ـ عامر بن عبد قیس ـ ابو مسلم خولائى ـ مسروق بن الاجدع ـ حسن بن ابى الحسن بصرى ـ سوید بن یزید، که چهار نفر اول از اصحاب على(علیه السلام)و از زهاد و اتقیاء بودند و چهار نفر دیگر باطلند.

اویس در یمن شتر بانى مى‌کرد و از اجرت آن نفقه مادر صالحه را تامین مى نمود. روزى از مادرش اجازه خواست تا به زیارت رسول خدا(ص) در مدینه برود، مادرش گفت: برو؛ اما اگر پیامبر(صلى الله علیه وآله) در خانه نباشد توقف مکن. اویس چون به دیدار پیامبر(ص) رفت و پیامبر(ص)در خانه نبود، به یمن بازگشت. زمانى که پیامبر(ص) به خانه آمد نورى مشاهده نمود، فرمود: کسى آمده؟ عرض کردند: از یمن شتربانى آمده بود که اسم او اویس بود و براى شما سلام فرستاد و بازگشت. حضرت فرمودند: آرى این نور اویس است که در خانه ما هدیه گذاشته و رفته.

اویس با قباى پشمى و با شمشیر و سپر نزد حضرت على(ع) رفت و عرض کرد: یا على دستت را بده تا بیعت کنم. حضرت فرمود: به چه قسم بیعت مى کنى؟ عرض کرد: به سمع و طاعت و قتال در مقابل شما تا شهید شوم یا خداوند پیروزى عطا نماید. حضرت فرمود: اسم تو چیست؟ عرض کرد: اویس. حضرت فرمود: تو اویس قرنى هستى؟ عرض کرد: بلى. فرمود: اللّه اکبر، از پیامبر(ص) شنیدم که فرمود: یا على تو مردى را از امت من درک مى کنى که اسم او اویس قرنى است و او با شهادت از دنیا مى رود.

اویس قرنى در سال 37 هجرى قمرى در رکاب امیرالمومنین(ع) در جنگ صفین به شهادت رسید.(3)

/ 4 نظر / 6 بازدید
عباس

به نظرم سینه زنی ها رو پشت سر هم تو پست های جداگانه می ذاشتین قشنگتر میشد

عباس

البته داستانا هم خیلی قشنگنا

مدیر سایت دانلود نوحه سنتی

با سلام. ضمن تشکر از سایت زیبا و پرمحتوای شما. به اطلاع می رساند (مرکز دانلود آوا و نوای سنتی دلگشا ) راه اندازی شده است. لذا جهت ارتباط بیشتر و معرفی آثار مراسمات سنتی استان بوشهر در عرصه اینترنت. نیازمند همکاری و تعامل وب سایت های مرتبط با این موضوع در استان است. جهت تحقق این امرما شما را لینک می کنیم.و لطفا شما هم ما را با عنوان (مرکز دانلود آوا و نوای سنتی) لینک کنید. تمامی فایل های ویدیویی و صوتی قرار گرفته در سایت دلگشا با لینک مستقیم و کیفیت بالا است. شما می توانید از فضای آپلود ما برای قرار دادن فایل های خود با لینک مستقیم اقدام کنید. با تشکر فراوان مدیریت وبگاه دلگشا www.delgosha1.ir

عباس (عزاداری سنتی بوشهر)

سلام/ایام سوگواری را بر شما بزرگوار صمیمی تسلیت می گوییم . ببخشید دیر شد ، دانلود کردم ، جالب بود ، مرواتون همه سال ، با افتخار لینک شدید / التماس دعا سرفرازان می رسند پاکـبازان می رسند بر مـزار پـیر عشق بی قراران می رسند شب ستیزان آمدند اشـک ریزان آمدند از سفر با یک جهان عـزم و ایمان آمدند از غـریو سُرخشان شد ستمگر بی نشـان جلوه گر شد عاقبت جـلوه ی آیینشـان تـیغ بـرّان بـیان زد به جـان ناکسان آن سفیر عقل و عشق با صلابت خطبه خوان