مصرف اسلامی

جهانیان اظهارداشت: با یک نگاه اجمالی و گذرا در زندگی روزمره مردم و بخش دولتی می‎بینیم که هم اسراف وجود دارد و هم زندگی مسرفانه در زندگی مردم زیاد است. همچنین الگوگیری از سبک زندگی آمریکایی از طریق ماهواره و فیلمها در جامعه زیاد شده است.

 
وی یادآور شد: بنابراین به صورت گذرا می‎توانیم بگوییم نسبتی میان الگوی مصرف و هویت اسلامی ایرانی ما وجود ندارد، زیرا زندگی اسلامی هنوز در لایه‏های عمیق زندگی مردم نفوذ و جلوه نکرده است.
 
 

عضو هیئت علمی گروه اقتصاد پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، در مورد رویکرد نظام اقتصادی اسلام به الگوی مصرف اظهارداشت: مکتب اقتصادی اسلام رویکردش درباره الگوی مصرف دوری از اشراف گرایی برای ثروتمندان و انفاق و صدقه برای آنان و قشر متوسط و پرهیز از اسراف برای همه اقشار است. یعنی در مکتب اقتصادی اسلام دنیا مزرعه آخرت است و هدف خدا و آخرت و الگوی ما ولی خداست.
 
وی خاطر نشان کرد : یعنی خدا گفته که اسراف نکنید اگر نیمه لیوان آب ما ماند یا میوه‏ای را تا آخر نخوردیم باقیمانده را باید برای مصرف بعد نگاه داریم و دور نریزیم. نکته بعد این است که اگر ثروتمند هستیم اشرافی گری نکنیم و اگر فقیر هستیم زیردستان خود را ببینیم با این کار حرص و ولع در جامعه کمتر اتفاق می‎افتد.

وی درباره نسبت میان سبک زندگی ایرانی اسلامی با الگوی مصرف هم اظهارداشت تصریح کرد: الگوی مصرف، سبک زندگی اقتصادی است، بنابراین سبک زندگی اقتصادی اسلامی که الگوی مصرف ما را تعیین می‎کند بخشی از زندگی کلانی است که اسلام مطرح می‎کند.
www.mehrnews.com  منبع
/ 3 نظر / 24 بازدید
حقدوست

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل] سلام دوست گرامی. امیدوارم در ادامه راه این وبلاگ و نیز زندگی موفق باشید. با سومین مطلب در مورد جنّ و اجنّه در خدمت شما هستم. ********** [گل][گل][گل] «اقسامی از جن که حضرت سلیمان به شکلهای مختلف دید» و «گفتگوی ایشان با اجنه» [گل][گل][گل] و البته احادیث زیبایی که این هفته تقدیم شما کرده‌‌ام. ********** البته توصیه میکنم حداقل بقیه مطالب «صفحه اول» و «صفحه دوم» را هم ببینید. امیدوارم تمام لحظات زندگی را شاد و خرّم باشید. [گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

یافاطمه الزهراء(س)

این روزا که به عید نزدیک میشیم ای کاش به یاد فقرائی باشیم که بعضی هاشون حتی به نون شب هم محتاجند.. آن وقت چطور دلت راضی میشود بری سراغ لباس جدید درحالی که لباس داری والحمدلله لخت نموندی !و واقعا انسان کامل وعاقل میدونه که همینا براش کافیه و نیازی نیست که ... کاش عیدامسالمونو بیشتر رنگ خدا رو داشته باشه.. انشاالله .