غار چهل خانه

رودخانه شاپور از بین صخره های سنگی و لایه های شن و ماسه متراکم عبور می کند. در دوسمت کمرکش این صخره ها تعداد زیادی دخمه به صورت اتاقک های کوچک کنده شده است. دخمه های سمت راست رودخانه به صورت مجتمع در کنار هم قرار گرفته اند و تعداد آنها از دخمه های سمت چپ رودخانه بیشتر است.بوشهر | غار چهل‌ خانه | www.vefagh.co.ir

به دلیل ضعف نوع جنسیت سنگ کوه بر اثر عوامل طبیعی و فرسایش مثل سیل دچار تخریب شده ‌است.

کارشناسی‌ های مختلف نشان می‌ دهد این مجموعه یکی از مراکز ادیان بوداگری در روزگار گذشته بوده ولی به علت اینکه ادیان غیر ملی مانند بودایی در ایران پیشرفتی نداشته‌ اند و این دین در ماورالنهر، خراسان و بلخ به طور مختصر رایج بوده احتمال صدق چنین نظری ضعیف است. اما با توجه به اشراف آن به رودخانه احتمال بیشتری وجود دارد که یکی از مراکز ادیان رسمی و ملی ایران در عهد ساسانیان باشد.

منبع: وفاق

/ 2 نظر / 5 بازدید
===

جالب

نگين

سلام بيشتر در مورد چيزهايي كه محيط اطرافتون اتفاق ميافته البته به حقيقت باشه به تصوير بكشونيد.چون خودم تازگي براي يه وب مهندسي دارم مينويسم باهم كار ميكنيم مطالبامون توي وب يك سمت و سو رو ميده شما هم اگه اين شيوه رو بكار ببريد جالب ميشه البته من يكم براي نوشتن ديدگاهم سياسي هست چون مطالبام از خودمه از كسي هم راهنمايي نخواستم اتفاقايي است كه با چشمام ديدم باهاش برخورد كردم. موفق باشيد.