راه آهن

 

تصاویری از دانشکده مهندسی راه آهن در دانشگاه علم وصنعت ایران

اندک اطلاعاتی در مورد راه آهن

راه آهن یا ترابری ریلی یک روش ترابری هدایت شده زمینی است. راه آهن برای قطارها طراحی شده تا بدینوسیله بتوان مسافر و کالا جابجا کرد. راه آهن دو ریل همراستا دارد که معمولاً از فولاد است. این ریل‌ها با ریل‌بند (تراورس)های چوبی یا بتنی (و در گذشته فولادی) به هم پیوسته می‌شوند که این ریل‌بندها ریل‌ها را در بازه‌ای یکسان از همدیگر نگه می‌دارد.

تعریف کلی

ترابری ریلی یکی از ترابری‌های زمینی است که در مصرف انرژیی بسیار به صرفه عمل می‌کند. ریل‌ها رویه‌ای بسیار صیقلی و سفت فراهم می‌کنند که چرخ‌های قطار می‌توانند با کمترین اصطکاک ممکن بر روی آن‌ها بغلتند. این روش با خود راحتی و صرفه‌جویی کارمایه (انرژی) به همراه دارد. معمولاً بخش پیشین قطارها هم با شکلی خمیده و هواپویا (آیرودینامیک) ساخته می‌شود تا در مصرف کارمایه صرفه‌جویی شود. رویهمرفته، تحت شرایط مناسب، قطار برای بردن حجم مشخصی از کالا یا مسافر ۵۰ تا ۷۰ درصد کمتر انرژی نیاز دارد تا ترابری جاده‌ای. افزون بر این، ریل‌ها و ریل‌بندها باهم وزن قطار را بطور یکسان پخش می‌کنند که در پی آن با هر محور/چرخ بار بیشتری می‌توان حمل کرد تا در ترابری جاده‌ای. ترابری ریلی همچنین از امن‌ترین و کم‌جاگیرترین شیوه‌های ترابری است. یک خط راه‌آهن دوریلی می‌تواند در یک زمان مشخص از یک بزرگراه چهارخطه هم بیشتر مسافر یا کالا جابجا کند.

و حال در کشورهای مدرن نقش اساسی را در اقتصاد ایفا میکند و جایگزین حمل و نقل جاده ای و دریایی و هوایی شده است. البته این شرکت ها هم هنوز کما فی السابق وطایف محوله را انجام میدهند ولی از نظر انرژی و هزینه بهترین و موثرترین گزینه راه آهن و حمل و نقل ریلی است

بچه های علم و صنعت


/ 3 نظر / 10 بازدید
مجتبی ابراهیمی

آقا عباس خیلی خوبه

حسین

سلام ما رو به بچه های علم و صنعت مخصوصا عباس خدری برسون از طرف بچه های نمونه

طاها از برلین

این عکس دانشکده ماست . حالا خیلی خیلی تغییر کرده . اطلاعات زیر هم خیلی خیلی ناقصه. ان شالله که نویسنش اونا رو رفع کنه.