کلات (مجموعه ای از قلعه ها)

در این متون می خواهم در مورد واژه کلات مختصر توضیحی بدهم که این اطلاعات بر گرفته از منابع و رفرنس های گوناگون بر گرفته شده  است .

در زبان پهلوی حرف قاف وجود نداشته است و به همین دلیل است که گذشتگان ما این حرف را کاف تلفظ میکنند و به مثال به قایق کایک میگویند کلات هم در زبان های دور یا گویش های دور ما به مجموعه ای از قلعه ها گفته میشده و چون حرف قاف وجود نداشته و میخواستند آن را جمع مکثر ببندند آن کلمه به صورت کلات در امده و تاکنون هویت تاریخی خود را حفظ کرده است .

و این قلعه عظیم در گذشته های بسیار دور که متاسفانه آثار آن از بین رفته است شامل مناطق عظیمی بوده که همه ی روستاهای اطراف مثل کری و هدکان و...در بر میگرفته است .

اگر به مناطق گردشگری در ایران یک وبگردی مختصر هم انجام دهید خواهید دید قلعه هایی عظیم که با نام کلات شناخته شده اند و ماوایی برای حاکمان عصر خود بوده و در بهترین شرایط اقلیم جغرافیایی احداث گردیده اند .

حال باید ما جوانان روستای کلات عظمت پیشینیان و اجدادی خود رو دوباره زنده کنیم و آن را در تاریخ ثبت کنیم ان شاالله.

 

/ 6 نظر / 6 بازدید
saeed

ممنون http://2pshop.tk/

طاها از برلین

واقعا خوشحالم که یک همچین انگیزه و اشتیاقی برای شناخت و بازیابی هویت ایرانی خودتون دارید. وقتی میبینم هیچ جای این مملکت بی تاریخ و هویت نیست احساس غرور و افتخار میکنم/ خیلی ممنونم از اینکه تلاش میکنید تا هویت و پیشینه ی یک گوشه از خاک مقدس کشورمون ایران رو به بقیه ی هموطنامون هم معرفی کنید/ شاد و پیروز باشید

محمد مهدی زارع از کاکی

با سلام .واقعا وبلاگتون عالیه.ممنون از زحماتتون

مجتبی ابراهیمی

آقا عباس ممنون از اینکه میخوای نام و هویت کلات را برای همه یاداور بشی .ما کلاتیها باید به خمچین جوانانی افتخار کنیم

مجتبی ابراهیمی

بی زحمت اگه میشه رفرنس رو تصحیح کنید

ایمان

امین خدری یکه مرد کلاته