نويسندگان
پرهیز از اسراف و اشراف گرایی الگوی مصرف اسلامی است

یک عضو هئیت علمی گروه اقتصاد پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: مکتب اقتصادی اسلام رویکردش درباره الگوی مصرف دوری از اشراف گرایی برای ثروتمندان و انفاق و صدقه برای آنان و قشر متوسط و پرهیز از اسراف برای همه اقشار است.
حجت الاسلام و المسلمین ناصر جهانیان، عضو هئیت علمی گروه اقتصاد پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در مورد اینکه آیا الگوی مصرف در کشور ما نسبتی با هویت ایرانی اسلامی‎ ما دارد به خبرنگارمهر گفت: برای اینکه این نسبت را بسنجیم ابتدا باید شاخص‎ها و مؤلفه‎هایی را که در این زمینه مطرح هستند بررسی کنیم.
وی افزود: وقتی جامعه را با توجه به مولفه هایی همچون اشرافی گری، اسراف و تبذیر ملاحظه می‎کنیم مشاهده می‎شود که مشکلات هنوز گریبان گیرجامعه ماست و هرروز هم وضع در این خصوص بدتر می‎شود.

جهانیان اظهارداشت: با یک نگاه اجمالی و گذرا در زندگی روزمره مردم و بخش دولتی می‎بینیم که هم اسراف وجود دارد و هم زندگی مسرفانه در زندگی مردم زیاد است. همچنین الگوگیری از سبک زندگی آمریکایی از طریق ماهواره و فیلمها در جامعه زیاد شده است.

 
وی یادآور شد: بنابراین به صورت گذرا می‎توانیم بگوییم نسبتی میان الگوی مصرف و هویت اسلامی ایرانی ما وجود ندارد، زیرا زندگی اسلامی هنوز در لایه‏های عمیق زندگی مردم نفوذ و جلوه نکرده است.
 
 

عضو هیئت علمی گروه اقتصاد پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، در مورد رویکرد نظام اقتصادی اسلام به الگوی مصرف اظهارداشت: مکتب اقتصادی اسلام رویکردش درباره الگوی مصرف دوری از اشراف گرایی برای ثروتمندان و انفاق و صدقه برای آنان و قشر متوسط و پرهیز از اسراف برای همه اقشار است. یعنی در مکتب اقتصادی اسلام دنیا مزرعه آخرت است و هدف خدا و آخرت و الگوی ما ولی خداست.
 
وی خاطر نشان کرد : یعنی خدا گفته که اسراف نکنید اگر نیمه لیوان آب ما ماند یا میوه‏ای را تا آخر نخوردیم باقیمانده را باید برای مصرف بعد نگاه داریم و دور نریزیم. نکته بعد این است که اگر ثروتمند هستیم اشرافی گری نکنیم و اگر فقیر هستیم زیردستان خود را ببینیم با این کار حرص و ولع در جامعه کمتر اتفاق می‎افتد.

وی درباره نسبت میان سبک زندگی ایرانی اسلامی با الگوی مصرف هم اظهارداشت تصریح کرد: الگوی مصرف، سبک زندگی اقتصادی است، بنابراین سبک زندگی اقتصادی اسلامی که الگوی مصرف ما را تعیین می‎کند بخشی از زندگی کلانی است که اسلام مطرح می‎کند.
www.mehrnews.com  منبع

موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: مصرف , مصرف اسلامی , دوری از اسراف , مصرف و اسلام
[ چهارشنبه ٩ اسفند ۱۳٩۱ ] [ ۱۱:٥٢ ‎ق.ظ ] [ کلات ]

.: Weblog Themes By kalat :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ جهت معرفی روستای کلات طراحی شده است. نام این روستا در زبان فارسی به صورت Kalat نوشته و خوانده می شود ولی در بین افرادی که به لهجه دشتیاتی تکلم دارند به دلیل تبدیل تمام حروف فتحه دار به کسره به صورت Kelat خوانده می شود.
امکانات وب

دانلود سینه زنی بوشهری روستای کلات (تصویری)

متن نوحه و واحد بوشهری

شروه
در اين وبلاگ
در كل اينترنت

RSS Feed