نويسندگان

این پدیده که در حال حاضر به یک معضل پنهان اجتماعی تبدیل شده است از آن جهت چهره ی منفوری به خود گرفته است که اغلب آن را بی ضرر و غیر قابل اعتیاد می دانند یا کم ضررتر از مصرف سیگار قلمداد می کنند.

آب موجود در قلیان نه تنها خاصیت تصفیه کنندگی و محافظتی در مقابل دود ناشی از سوختن تنباکو ندارد بلکه بدلیل افزایش رطوبت باعث افزایش میزان جذب ریوی آن نیز می گردد.مواد سمی قلیان نه تنها کمتر از سیگار نیست بلکه بعضی مواد خطر ناک از جمله:قیر یا دوده(سرطان زا) مونواکسید کربن(آلاینده) و نیکوتین(ایجادکننده وابستگی) موجود در دود آن از سیگار بیشتر است.

 

با مصرف قلیان بیش از 600 ماده سمی و مهلک وارد ریه فرد مصرف کننده و اطرافیان خواهد شد.در صنعت تنباکو مرغوبترین آن در اختیار کارخانه های سیگار سازی قرار می گیرد.مقدار تنباکوی مصرفی در یک وعده قلیان کشیدن معادل مصرف 20 تا50 نخ سیگار است و به همین دلیل با افزایش سطح نیکوتین خون مصرف کننده به ظاهر تفننی برای رفع نیاز خود به روش سهل تری که همان مصرف سیگار روی می آورد.

 

بنابراین اعتیاد در قلیان با روی آوردن به استعمال سیگار دو اعتیاد به مصرف سیگار نمایان می شود

منبع:گاه نامه پسین آباد

مجتبی ابراهیمی


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: قلیان , سیگار , تنباکو
[ چهارشنبه ٢٧ مهر ۱۳٩٠ ] [ ۱۱:۳٩ ‎ق.ظ ] [ کلات ]

.: Weblog Themes By kalat :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ جهت معرفی روستای کلات طراحی شده است. نام این روستا در زبان فارسی به صورت Kalat نوشته و خوانده می شود ولی در بین افرادی که به لهجه دشتیاتی تکلم دارند به دلیل تبدیل تمام حروف فتحه دار به کسره به صورت Kelat خوانده می شود.
امکانات وب

دانلود سینه زنی بوشهری روستای کلات (تصویری)

متن نوحه و واحد بوشهری

شروه
در اين وبلاگ
در كل اينترنت

RSS Feed