نويسندگان

در هر شهر و دیاری که اهالی روستای ما و روستاهای اطراف به آنجا سفر میکنند و واژه سیب زمینی را آلو مینامند مورد تمسخر واقع میشوند.

حال بنده تاریخچه ای بسیار مختصر از سیب زمینی و آلوی خودمان را برای شما عزیزان شرح میدهم.

سیب زمینی در حوالی سال ۱۵۷۰ توسط فاتحان اسپانیایی از آمریکای جنوبی به آن کشور منتقل شد و کشت آن در سراسر اروپا رواج یافت. سیب زمینی بعداً توسط مستعمره نشین‌های بریتانیایی به آمریکای شمالی منتقل شد.

سیب زمینی نخستین بار توسط سرجان ملکم در اواسط پادشاهی فتحعلی‌شاه قاجار به ایران آورده شده‌است، برای همین در ابتدا به آن «آلوی ملکُم» می‌گفتند و اکنون هم در بعضی شهرهای ایران سیب زمینی را بنام آلو می‌شناسند.

و به همین دلیل است که هم اکنون ما سیب زمینی را آلو مینامیم. یک برداشت دیگر این است که اسپانیایی ها و بریتانیایی ها از طریق خلیج فارس وارد ایران شده اند و اولین نقطه ای از ایران که سیب زمینی وارد شده مناطق ما بوده و چون آنها آن را آلو نامیده اند ما هم از این واژه برای آن استفاده کرده ایم.


 

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ دوشنبه ٢٥ مهر ۱۳٩٠ ] [ ٢:۳۱ ‎ق.ظ ] [ کلات ]

.: Weblog Themes By kalat :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ جهت معرفی روستای کلات طراحی شده است. نام این روستا در زبان فارسی به صورت Kalat نوشته و خوانده می شود ولی در بین افرادی که به لهجه دشتیاتی تکلم دارند به دلیل تبدیل تمام حروف فتحه دار به کسره به صورت Kelat خوانده می شود.
امکانات وب

دانلود سینه زنی بوشهری روستای کلات (تصویری)

متن نوحه و واحد بوشهری

شروه
در اين وبلاگ
در كل اينترنت

RSS Feed