نويسندگان

یزله چیست؟در فرهنگ باستان بوشهر لغتی به نام یزله وجود دارد که ریشه در نوع زندگی منطقه ما دارد. چون در مناطق ما کارها سخت و جان فرسا بودند باید یک نوع همکاری عمیق بین افراد شکل میگرفت. به عنوان مثال وقتی جاشوها روی عرشه لنج در حال کشیدن تور یا اشیا سنگین هستند باید با یک هماهنگی خاص این کار را انجام بدهند و این هماهنگی به وسیله یک شعر روان شکل میگرفت و هماهنگی بین افراد شکل میگیرد که یزله همان شعر است .

نکته بسیار زیبا در یزله این است اشعاری که در یزله می خوانند مضامین آنها بسیار عارفانه است و در طی شعر از خدا و امامان مدد میجویند. در یزله خوانی یک فرد ان را میسراید و شور و هیجان به سایرین میدهد و افراد را هماهنگ میکند.اگر ما در روستای خودمان یک سر به کنار ساحل بزنیم  و پیش صیادان در حال کار برویم این  آواز را خواهیم شنید.

البته در شهر بوشهر پس از سینه زنی چنبری مراسم یزله خوانی دارند و یکی مولودی میخواند و سایرین دست به کمر کناری خود گرفته و یک صف به شکل قطار در اورده و عزاداری میکنند.

البته لازم به ذکر است که یزله در موسیقی سنتی بوشهر نیز جایگاه و کارایی والایی دارد که اینجا مجال توضیح دادن آن وجود ندارد

 

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: ماه محرم , یزله , مذهبی
[ شنبه ۱٦ مهر ۱۳٩٠ ] [ ۱٢:٥٤ ‎ب.ظ ] [ کلات ]

.: Weblog Themes By kalat :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ جهت معرفی روستای کلات طراحی شده است. نام این روستا در زبان فارسی به صورت Kalat نوشته و خوانده می شود ولی در بین افرادی که به لهجه دشتیاتی تکلم دارند به دلیل تبدیل تمام حروف فتحه دار به کسره به صورت Kelat خوانده می شود.
امکانات وب

دانلود سینه زنی بوشهری روستای کلات (تصویری)

متن نوحه و واحد بوشهری

شروه
در اين وبلاگ
در كل اينترنت

RSS Feed