نويسندگان

در این متون می خواهم در مورد واژه کلات مختصر توضیحی بدهم که این اطلاعات بر گرفته از منابع و رفرنس های گوناگون بر گرفته شده  است .

در زبان پهلوی حرف قاف وجود نداشته است و به همین دلیل است که گذشتگان ما این حرف را کاف تلفظ میکنند و به مثال به قایق کایک میگویند کلات هم در زبان های دور یا گویش های دور ما به مجموعه ای از قلعه ها گفته میشده و چون حرف قاف وجود نداشته و میخواستند آن را جمع مکثر ببندند آن کلمه به صورت کلات در امده و تاکنون هویت تاریخی خود را حفظ کرده است .

و این قلعه عظیم در گذشته های بسیار دور که متاسفانه آثار آن از بین رفته است شامل مناطق عظیمی بوده که همه ی روستاهای اطراف مثل کری و هدکان و...در بر میگرفته است .

اگر به مناطق گردشگری در ایران یک وبگردی مختصر هم انجام دهید خواهید دید قلعه هایی عظیم که با نام کلات شناخته شده اند و ماوایی برای حاکمان عصر خود بوده و در بهترین شرایط اقلیم جغرافیایی احداث گردیده اند .

حال باید ما جوانان روستای کلات عظمت پیشینیان و اجدادی خود رو دوباره زنده کنیم و آن را در تاریخ ثبت کنیم ان شاالله.

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: کلات , معنای اصطلاحی کلات , معنای لغوی کلات , روستای کلات
[ جمعه ۱٥ مهر ۱۳٩٠ ] [ ۱٢:٢٥ ‎ب.ظ ] [ کلات ]

.: Weblog Themes By kalat :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ جهت معرفی روستای کلات طراحی شده است. نام این روستا در زبان فارسی به صورت Kalat نوشته و خوانده می شود ولی در بین افرادی که به لهجه دشتیاتی تکلم دارند به دلیل تبدیل تمام حروف فتحه دار به کسره به صورت Kelat خوانده می شود.
امکانات وب

دانلود سینه زنی بوشهری روستای کلات (تصویری)

متن نوحه و واحد بوشهری

شروه
در اين وبلاگ
در كل اينترنت

RSS Feed