نويسندگان

 روستای کلات با قدمتی بسی طولانی در قسمت جنوبی شهرستان تنگستان از شهرستانهای استان بوشهر، در منطقه ساحلی واقع شده است. آب و هوای این منطقه گرم و مرطوب می باشد. این روستا از توابع شهر دلوار است و فاصله اش با این شهر حدود ٣۵ کیلومتر است.

روستای کلات از شمال به روستای کری، از جنوب به روستای هدکان، از شرق به کوهها و از غرب به دریا منتهی می شود.

 کلیدواژه ها: آثار تاریخی روستای کلات، اماکن تفریحی و گردشگری روستای کلات، موقعیت جغرافیایی روستای کلات، اماکن دیدنی روستای کلات


گویش مردمان این روستا دشتیاتی است و تمام اهالی به دین اسلام و تشیع گرایش دارند. آب و هوای این منطقه گرم و مرطوب می باشد. روستای کلات در مسیر ساحلی استان بوشهر بعد از روستاها و بنادر دلوار، محمدعامری، باشی، دل آرام، بوجیکدان، بربو، رستمی، گاهی، ابوالخیر، عامری، خورشهاب، بنجو، سالم آباد، کری، کلات، هدکان، چاه پهن قرار دارد. شغل اکثر افراد در این روستا صیادی و تجارت با کشورهای اسلامی حاشیه خلیج همیشه فارس است. از مناطق گردشگری و توریستی آن که کنار دریا واقع شده اند به نامهایی چون خنیا (kheniya)، مهره (mehreh)و سرپوزه (serpoozeh)می توان اشاره کرد. از مناطق دیگر که بیشتر جنبه تاریخی دارند، بتیه (betiyeh)، تَل سفری (tol seferi)، نودرار (noderar)، سارخره (sarkhrarreh)، پیره (peyrah) را می توان نام برد.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: روستای کلات , کلات
[ پنجشنبه ٢٥ شهریور ۱۳۸٩ ] [ ۱۱:٤٧ ‎ق.ظ ] [ کلات ]

.: Weblog Themes By kalat :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ جهت معرفی روستای کلات طراحی شده است. نام این روستا در زبان فارسی به صورت Kalat نوشته و خوانده می شود ولی در بین افرادی که به لهجه دشتیاتی تکلم دارند به دلیل تبدیل تمام حروف فتحه دار به کسره به صورت Kelat خوانده می شود.
امکانات وب

دانلود سینه زنی بوشهری روستای کلات (تصویری)

متن نوحه و واحد بوشهری

شروه
در اين وبلاگ
در كل اينترنت

RSS Feed