نويسندگان

امام هادی

 

شعری زیبا به مناسبت شهادت امام هادی (ع)

فتاده مرغ دلم ز آشیان در این وادی

که هر کجا رود افتد به دام صیادی

به دانه‌ای دُّر یکدانه می‌دهد برباد

نه گوش هوش و نه چشم بصیر نقّادی


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: ویژه نامه شهادت امام هادی (ع) , متن مداحی و نوحه شهادت امام هادی (ع)

[ سه‌شنبه ٢٤ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ٢:٢٥ ‎ب.ظ ] [ کلات ]

سالها پیش مادر پیری را در روستا به تماشا نشسته بودم و خیره خیره او را می پاییدم. راه رفتنش بویی از زندگی نمی داد شاید سالیان آخر عمرش را سپری می کرد اما موضوع جالبی که نظرم را جلب کرد جوانی بود که دوان دوان خود را به او رساند، پسرش بود و با اصرار او را کوله کرد. ابتدا زن قبول نمی کرد و به پسرش می گفت خسته می شوی ولی جواب مرد از دلسوزی پیرزن برایم جالب بود. مرد گفت: سالها تو مرا بغل کرده حالا هم شده نوبت من. بگذار شاید ذره ای از محبت هایت را جبران کنم.

حالا نه پیرزن است و نه پسرش که در میانسالی هم آغوش خاک شد... و شاید این باشد مصداق آن جمله معروف که می گویند: خداوند گلچین است ... 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: داستان کوتاه عاشقانه , متن ادبی عاشقانه , تصاویر غم انگیز , تصاویر عاشقانه
[ یکشنبه ٢٢ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۱۱:٠٧ ‎ب.ظ ] [ کلات ]

کودکی ده ساله که دست چپش در یک حادثه رانندگی از بازو قطع شده بود برای  تعلیم فنون رزمی جودو به یک استاد سپرده شد. پدر کودک اصرار داشت استاد از فرزندش یک قهرمان جودو بسازد. استاد پذیرفت و به پدر کودک قول داد که یک سال بعد می تواند فرزندش را در مقام قهرمانی کل باشگاهها ببیند. در طول شش ماه استاد فقط روی بدنسازی کودک کار کرد و در عرض این شش ماه حتی یک فن جودو را به او تعلیم نداد. بعد از شش ماه خبر رسید که یک ماه بعد مسابقات محلی در شهر  برگزار میشود. استاد به کودک ده ساله فقط یک فن آموزش داد و تا زمان برگزاری  مسابقات فقط روی آن تک فن کار کرد. سرانجام مسابقات انجام شد و کودک توانست  در میان اعجاب همگان، با آن تک فن همه حریفان خود را شکست دهد. سه ماه بعد  کودک توانست در مسابقات بین باشگاهها نیز با استفاده از همان تک فن برنده شود.  وقتی مسابقات به پایان رسید، در راه بازگشت به منزل، کودک از استاد راز پیروزی اش را پرسید. استاد گفت: دلیل پیروزی تو این بود که اولا به همان یک فن به خوبی مسلط بودی.  ثانیا تنها امیدت همان یک فن بود و سوم اینکه تنها راه شناخته شده برای مقابله با  این فن، گرفتن دست چپ حریف بود، که تو چنین دستی نداشتی. یاد بگیر که در  زندگی، از نقاط ضعف خود به عنوان نقاط قوت استفاده کنی. راز موفقیت در زندگی،  داشتن امکانات نیست، بلکه استفاده از "بی امکانی" به عنوان نقطه قوت است.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: داستان کوتاه , داستان کوتاه آموزنده
[ شنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ٩:٢٠ ‎ب.ظ ] [ کلات ]
دعا و نیایش

ماه رجب و ماه شعبان و ماه رمضان شرافت زیادی دارند و در فضیلت آنها روایات بسیاری وارد شده است. از حضرت رسول (صلى الله علیه و آله) روایت شده که: ماه رجب ماه بزرگ خدا است و ماهى در حرمت و فضیلت به آن نمى‏رسد و جنگیدن با کافران در این ماه حرام است و رجب ماه خدا است و شعبان ماه من است و ماه رمضان ماه امت من است کسى که یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، موجب خشنودى خدای بزرگ می‌گردد و غضب الهى از او دور می گردد و درى از درهاى جهنم بر روى او بسته گردد.

از حضرت موسى بن جعفر(علیهماالسلام) روایت شده است که: هر کس یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، آتش جهنم یک سال، از او دور شود و هر کس سه روز از آن را روزه بگیرد بهشت بر او واجب می گردد.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: ویژه نامه ماه رجب , اعمال ماه رجب

[ شنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ٢:۱٧ ‎ب.ظ ] [ کلات ]
مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی،هتک حرمت به قبر«حجر بن عدی» را محکوم کرد ا
مجمع تقریب مذاهب اسلامی در بیانیه ای هتک حرمت به قبر صحابی پیامبر اکرم(ص) را محکوم و اعلام مرد: دستان گناه آولد دشمنان«حجر بن عدی» حرمت اسلام و پیامبر(ص) را خدشه دار کردند.

 

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از روابط عمومی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، قال تعالی: وَمِنَ النَّاسِ مَن یُعْجِبُکَ قَوْلُهُ فِی الْحَیَاةِ الدُّنْیَا وَیُشْهِدُ اللّهَ عَلَى مَا فِی قَلْبِهِ وَهُوَ أَلَدُّ الْخِصَامِ، وَإِذَا تَوَلَّى سَعَى فِی الأَرْضِ لِیُفْسِدَ فِیِهَا وَیُهْلِکَ الْحَرْثَ وَالنَّسْلَ وَاللّهُ لاَ یُحِبُّ الفَسَادَ. (البقرة 204- 205)
یکبار دیگر دستان گناه‌آلود دشمنان، با اهانت به حجر بن عدی، که از پاک‌ترین صحابه رسول گرامی اسلام(ص) بود، حرمت اسلام و پیامبر عظیم الشأن (ص) را خدشه‌دار کرد و قبر مطهر ایشان را شکافته و به پیکر پاک ایشان بی‌حرمتی کرد. این جنایت، حلقه دیگری از زنجیره اهانت‌ها به دین اسلام و پیامبر اعظم(ص) است.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: مطالب سیاسی , مطالب مذهبی

[ دوشنبه ۱٦ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۱٠:۱٦ ‎ق.ظ ] [ کلات ]

این رزوها که همه از خودنویس و کلمه و صدای آمریکا؛ احمدی نژاد و خاتمی و موسوی و غیره و ذلک؛ اصلاح طلب و اصولگرا می نویسند ما از اقتدار ملت ایران می نویسیم اقتداری که نشان دهنده صلابت استقلال و مقاومت پیر خمین و مردم آن روزگاران و دلیرمردان حاضر در صحنه این روزگار است که بدون شک جهادی کمتر از دفاع مقدس و روزهای انقلاب که نداشته اند هیچ شاید فراتر از آن نیز بوده اند.

رسانه های خارجی ترس از حضور مردم دارند و شاید انگشت شماری از رسانه های داخلی به آن پرداخته باشند، مردمی که نقطه قوتی هستند برای آینده روشنی که به رهبری شخص آگاه دیگری که سراسر وجود خویش را با مردمش همراه ساخته و ندای بصیرت و روشن بینی را سر می دهد بلکه عده ای گمراه به خود آیند.

این روزها اینگونه سپری می شود...

اما در بحبوحه کاندیداتوری ریاست جمهوری، نامزدهای انتخاباتی شورای اسلامی روستاها نیز مانند شوراهای اسلامی شهرها کاندید شدنشان را اعلام کرده اند و آماده خدمت به مردم در روستا و آبادانی کردن آبادی خویش اند.

روستای کلات نیز از این قاعده خارج نیست و امسال ظاهراً از جمع 8 نفر نامزد انتخاباتی در این روستا 5 نفر آن دارای مدرک دانشگاهی هستند که در دوره های قبل پیش قدم نمی شدند.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: مطالب سیاسی
[ جمعه ٦ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ۸:٠٤ ‎ق.ظ ] [ کلات ]

شاید از تب و تاب افتاده باشه دور هم نشینی هاشون، به خصوص شونشینی های با حال و پر از تعریف از قدیما ولی هنوز هم چشمه هایی از مجلس نشینی سالیان گذشته تر در درون افراد روستا جوشش دارد.

این روزها هم مستثنی نیست خصوصاً که از نخل ها و باغات قدیم حرف می زنند و به هر جا که سر میزنی میبینی هنوز هم آدمای با صفای آن روزگاران هستند ولی افسوس که با حسرت تمام از گذشته حرف می رانند و انگار غمی سنگین بر سینه هاشان سنگینی می کند ولی جای شکرش باقی است روحشان هنوز هم زنده است با خاطرات؛ هر چند با غم ولی زمزمه می کنند:

بیو کبکاب دل بردی ز دستم        غلام و بنده شیخ عالی هستم

یا ابیاتی که از مرحوم خورشید در فصل درو به جای مانده است:

                   ای دیــــــزه دیـــــــزه دیـــــــزه         ســی چه خورشیــد ات زیمــی زه

                                                     یا

زمین کچ خشکو غله نوامیت        که خورشید پیر وادن جوون نوامیت


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: سوغات بوشهر , اشعار طنز محلی بوشهری , فرهنگ ها و سنت های استان بوشهر
[ چهارشنبه ٤ اردیبهشت ۱۳٩٢ ] [ ٦:٠۸ ‎ب.ظ ] [ کلات ]

.: Weblog Themes By kalat :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ جهت معرفی روستای کلات طراحی شده است. نام این روستا در زبان فارسی به صورت Kalat نوشته و خوانده می شود ولی در بین افرادی که به لهجه دشتیاتی تکلم دارند به دلیل تبدیل تمام حروف فتحه دار به کسره به صورت Kelat خوانده می شود.
امکانات وب

دانلود سینه زنی بوشهری روستای کلات (تصویری)

متن نوحه و واحد بوشهری

شروه
در اين وبلاگ
در كل اينترنت

RSS Feed