نويسندگان


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ جمعه ٢٩ مهر ۱۳٩٠ ] [ ۱:٠٧ ‎ب.ظ ] [ کلات ]

جایزه نوبل اقتصاد در سال 2011 به دو اقتصاددان امریکایی رسید.

پایگاه اینترنتی بنیاد نوبل اعلام کرد توماس سارجنت استاد دانشگاه نیویورک و کریستوفر سیمس از دانشگاه پرینستون آمریکا برنده جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۱۱ شده اند.

به گزارش رسانه ایران و به نقل از فارس؛ در بیانیه بنیاد نوبل تحقیقات این دو دانشمند در زمینه اقتصاد کلان علت اعطای جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۱۱ به آن ها اعلام شده و آمده است: این جایزه به علت «تحقیقات تجربی در مورد علل و اثرات در حوزه اقتصاد کلان به آن ها داده شده است».

” در بیانیه بنیاد نوبل تحقیقات این دو دانشمند در زمینه اقتصاد کلان علت اعطای جایزه نوبل اقتصاد ۲۰۱۱ به آن ها اعلام شده و آمده است: این جایزه به علت «تحقیقات تجربی در مورد علل و اثرات در حوزه اقتصاد کلان به آن ها داده شده است».

به گزارش خبرگزاری فارس، لیست برندگان جایزه نوبل اقتصاد از سال ۱۹۶۹ تا ۲۰۱۱ میلادی به شرح زیر بوده است:

۲۰۱۱، توماس سارجنت و کریستوفر سیمس

۲۰۱۰، پیتر دایموند، داله مورتنسون و کریستوفر پیساریزه

۲۰۰۹، خانم الینور اوستروم و آقای اولیور ویلیامسون

۲۰۰۸، پل کروگمن

۲۰۰۷ ، لئونید هارویکز، اریک ماسکین و راجر مایرسون

۲۰۰۶،ادموند فلپس

۲۰۰۵، توماس شیلینگ و رابرت آمان

۲۰۰۴ ، فین کیدلند و ادوارد پرسکات

۲۰۰۳، رابرت انگل و کلایو گرانجر

۲۰۰۲، دانیل کانمن و ورنون اسمیت

۲۰۰۱، جورج اکرلوف، میشل اسپنس و ژوزف استیگلیتز

۲۰۰۰، جیمز هکمن و دانیل مکفا

۱۹۹۹، رابرت ماندل

۱۹۹۸، آمارتیا سن

۱۹۹۷، رابرت مرتون و مایرون اسکولز

۱۹۹۶، جیمز میرلیز و ویلیام ویکری

۱۹۹۵، رابرت لوکاس

۱۹۹۴، جان هارسانیا، جان نش و رینهارد سلتن

۱۹۹۳، رابرت فوگل و داگلاث نورث

۱۹۹۲، گری بکر

۱۹۹۱ ، رونالد کوز

۱۹۹۰، هری مارکویتز، مرتون میلر و ویلیام شارپ

۱۹۸۹، تریژه هاولوم

۱۹۸۸، ماوریک آلایس

۱۹۸۷، رابرت سولو

۱۹۸۶، جیمز بوکانان

۱۹۸۵، فرانکو مودیگیلیانی

۱۹۸۴، ریچارد استون

۱۹۸۳، جرارد دبرئو

۱۹۸۲، جورج استیگلر

۱۹۸۱، جیمز توبین

۱۹۸۰، لاورنس کلین

۱۹۷۹، تئودور اسکالتز و سر آرتور لویس

۱۹۷۸، هربرت سیمون

۱۹۷۷، برتیل اولین و جیمز مید

۱۹۷۶، میلتون فریدمن

۱۹۷۵ لئونید ویتالیویچ کانتوروویچ و تجالینگ کوپمنز

۱۹۷۴، گونار میردال و فردریک آگست

۱۹۷۳، واسیلی لئونتیف

۱۹۷۲، جان هیکس و کنث آرو

۱۹۷۱، سیمون کوزنتز

۱۹۷۰، پل ساموئلسون

۱۹۶۹، رنجر فریچ و جان تینبرگن

 

 مجتبی ابراهیمی


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: دانستنی ها
[ چهارشنبه ٢٧ مهر ۱۳٩٠ ] [ ٥:۱٠ ‎ب.ظ ] [ کلات ]

این پدیده که در حال حاضر به یک معضل پنهان اجتماعی تبدیل شده است از آن جهت چهره ی منفوری به خود گرفته است که اغلب آن را بی ضرر و غیر قابل اعتیاد می دانند یا کم ضررتر از مصرف سیگار قلمداد می کنند.

آب موجود در قلیان نه تنها خاصیت تصفیه کنندگی و محافظتی در مقابل دود ناشی از سوختن تنباکو ندارد بلکه بدلیل افزایش رطوبت باعث افزایش میزان جذب ریوی آن نیز می گردد.مواد سمی قلیان نه تنها کمتر از سیگار نیست بلکه بعضی مواد خطر ناک از جمله:قیر یا دوده(سرطان زا) مونواکسید کربن(آلاینده) و نیکوتین(ایجادکننده وابستگی) موجود در دود آن از سیگار بیشتر است.

 

با مصرف قلیان بیش از 600 ماده سمی و مهلک وارد ریه فرد مصرف کننده و اطرافیان خواهد شد.در صنعت تنباکو مرغوبترین آن در اختیار کارخانه های سیگار سازی قرار می گیرد.مقدار تنباکوی مصرفی در یک وعده قلیان کشیدن معادل مصرف 20 تا50 نخ سیگار است و به همین دلیل با افزایش سطح نیکوتین خون مصرف کننده به ظاهر تفننی برای رفع نیاز خود به روش سهل تری که همان مصرف سیگار روی می آورد.

 

بنابراین اعتیاد در قلیان با روی آوردن به استعمال سیگار دو اعتیاد به مصرف سیگار نمایان می شود

منبع:گاه نامه پسین آباد

مجتبی ابراهیمی


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: مطالب پزشکی

[ چهارشنبه ٢٧ مهر ۱۳٩٠ ] [ ۱۱:۳٩ ‎ق.ظ ] [ کلات ]

فتح کلات 4                                  پهلوان کشی 3

تیم فوتبال ساحلی فتح کلات امروز توانست با شکست تیم پهلوان کشی به مرحله فینال مسابقات هفته تربیت بدنی راه یابد.

بازی با نتیجه تساوی 2 - 2 به پایان رسید و نوبت به درخشش دروازه بان تیم فتح رسید که این کار را به نحو احسن انجام داد و سه پنالتی حریف را مهار کرد و بازی در ضربات پنالتی با نتجه 2 - 1 به سود تیم فتح به پایان رسید.

گلزنان: اکبر خدری (مجید) - عمار خدی


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: باشگاه فرهنگی ورزشی فتح , ویژه نامه هفته تربیت بدنی
[ سه‌شنبه ٢٦ مهر ۱۳٩٠ ] [ ٦:۳۸ ‎ب.ظ ] [ کلات ]

شوهر کردن دختر پادشاه

دختر پادشاهی از پدر خود میخواهد، که او را تنها به کسی شوهر دهد که بتواند به پرسشهای منظوم او پاسخ گوید، بزرگان و امیرزادگان، همه از پاسخ گفتن درمی مانند و سرخود رادر این راه برباد میدهند. تا آنکه دلاک کچلی در پاسخگویی به پرسشهای دختر پادشاه توفیق حاصل می کند. پرسشهای آن دختر چنین بود: من اگر آهوی شده به کوهها بگریزم، چه می کنی؟ 2- من اگر مشتی دانه شده، برزمین ریختم، چه می کنی؟ 3- من اگر گُلی شده بر کوهها رُستم، چه می کنی؟ 4- من اگرسیبی شده به درون صندوقی رفتم، چه می کنی؟ پاسخ آن دلاک کچل چه بود؟

خویشاوندی

دو مرد نسبت به هم، دایی وخواهر زاده اند. یعنی اولی دایی دومی و خواهر زاده اوست، دومی نیز دائی اولی و خواهرزاده وی می باشد. چطور چنین چیزی ممکن است؟

جهانگردی

جهانگردی توسط قبیله ای وحشی دستگیر شد. اما به او اجازه داده شد تا جمله ای بگوید.ولی بدین شرط که اگر جمله او صحت داشته باشد او را در روغن جوشان بسوزانند و اگر غلط باشد، با تیرزهرآگین مورد هدف قرار دهند. جهانگرد هوشیار با کمی فکر پاسخ داد که موجب نجات او از مرگ شد. به نظر شما پاسخ او چه بود؟

زندانی

زندانی دارای دو در است، یکی در آزادی و دیگری دَرِ اعدام. این زندان دارای دو زندانبان است که یکی از آنها راستگو و دیگری دروغگوست. خودِ زندانبانان همدیگر را به خوبی می شناسند. در این زندان مردی محبوس است که نمی داند کدامیک از زندانبانان راستگو، و کدامیک دروغگو است؟ به او اجازه می دهند، از هر یک از زندانبانان که دلش می خواهد سؤالی بکند و از پاسخ طرف مقابل بفهمد در آزادی کدام است تا از آن خارج شود. پرسشی که او باید بکند تا به آزادی او بینجامد چیست؟

لطفا جواب های خود را در نظرات  بنویسید. با تشکر از شما دوست عزیز

 

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ سه‌شنبه ٢٦ مهر ۱۳٩٠ ] [ ٥:۱۸ ‎ب.ظ ] [ کلات ]

در هر شهر و دیاری که اهالی روستای ما و روستاهای اطراف به آنجا سفر میکنند و واژه سیب زمینی را آلو مینامند مورد تمسخر واقع میشوند.

حال بنده تاریخچه ای بسیار مختصر از سیب زمینی و آلوی خودمان را برای شما عزیزان شرح میدهم.

سیب زمینی در حوالی سال ۱۵۷۰ توسط فاتحان اسپانیایی از آمریکای جنوبی به آن کشور منتقل شد و کشت آن در سراسر اروپا رواج یافت. سیب زمینی بعداً توسط مستعمره نشین‌های بریتانیایی به آمریکای شمالی منتقل شد.

سیب زمینی نخستین بار توسط سرجان ملکم در اواسط پادشاهی فتحعلی‌شاه قاجار به ایران آورده شده‌است، برای همین در ابتدا به آن «آلوی ملکُم» می‌گفتند و اکنون هم در بعضی شهرهای ایران سیب زمینی را بنام آلو می‌شناسند.

و به همین دلیل است که هم اکنون ما سیب زمینی را آلو مینامیم. یک برداشت دیگر این است که اسپانیایی ها و بریتانیایی ها از طریق خلیج فارس وارد ایران شده اند و اولین نقطه ای از ایران که سیب زمینی وارد شده مناطق ما بوده و چون آنها آن را آلو نامیده اند ما هم از این واژه برای آن استفاده کرده ایم.


 

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ دوشنبه ٢٥ مهر ۱۳٩٠ ] [ ٢:۳۱ ‎ق.ظ ] [ کلات ]

فتح کلات 3          پرسپولیس دلوار 2

امروز بعد از ظهر تیم فوتبال فتح کلات در اولین رقابت توانست در یک بازی سخت تیم فوتبال پرسپولیس دلوار را در چارچوب مسابقاتی که به مناسبت هفته تربیت بدنی برگزار می گردد، شکست دهد. 

بازی در وقت قانونی به تساوی کشیده شد اما در ضربات پنالتی تیم فتح توانست 2 بر یک رقیب خود را با شکست بدرقه کند. تک گل تیم فتح را در این بازی اکبر خدری (مجید) به ثمر رساند. در ضربات پنالتی نیز فقط اکبر خدری (مجید) و محمود خدری توانستند شانس خود را به گل تبدیل کنند.

اسامی بازیکنان تیم فوتبال فتح در این مسابقه: ایمان خدری (کاپیتان)، محمد خدری (مجید)، اکبر خدری (مجید)، عمار خدری، محسن حیدری‌منش، محمود خدری، امید عباسپور، علی حیدری‌منش، محمد خدری (عبدی) (دروازه‌بان)، امیر شریفی، عبدالمحسن خضری، عباس خضری

سرمربی تیم: اکبر خدری (ماشاءالله)

مربی و سرپرست تیم: عسکر خدری


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: باشگاه فرهنگی ورزشی فتح , ویژه نامه هفته تربیت بدنی
[ شنبه ٢۳ مهر ۱۳٩٠ ] [ ۱٠:٢٤ ‎ب.ظ ] [ کلات ]

به اطلاع بسیجیان عضو پایگاه مقاومت بسیج امام رضا (ع) می رساند کسانی که در دو وبلاگ روستای کلات و وبلاگ بسیج روستا فعالیت داشته باشند ثبت سوابق برای آنها در پایگاه مذکور اعمال خواهد شد.

جهت دریافت رمز عبور هر دو وبلاگ با عمار خدری تماس حاصل فرمایید.

آدرس وبلاگ روستا: kelat.persianblog.ir

آدرس وبلاگ پایگاه مقاومت: kalatbasij.persianblog.ir


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: بسیج کلات
[ جمعه ٢٢ مهر ۱۳٩٠ ] [ ٩:٢۱ ‎ب.ظ ] [ کلات ]


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: تصاویر زیبا از تنگستان
[ چهارشنبه ٢٠ مهر ۱۳٩٠ ] [ ۱٠:۳٧ ‎ب.ظ ] [ کلات ]

      

چون گل به بیابان خراسان آمد                            با لطف و کرم شاه غریبان آمد     

ای کاش منم خاک خراسان بودم                        آن لحظه که چون فصل بهاران آمد

ای کاش منم خلسه ی یاهو بودم                       یا در حرمت نغمه ی هو هو بودم

ای کاش شبی دست نوازش سرمن                     می آمد و من  بچه ی  آهو بودم

تولد امام علی بن موسی الرضا رو خدمت همه هم میهنان عزیز و  خصوصا اهالی محترم روستای کلات تبریک عرض میکنم. انشاالله به قول خودمون مرواتون هر سال باشه.

 دیگه کم کم بوی مراسم توی روستا میاد. در روستا کم کم داره این مراسم نهادینه میشه و زایر علی خدری مولودی خوانی  و مرثیه سرایی میکنن  و ابتدای مجلس هم زایر محمد با اون صدای خوبش آیاتی از قرآن رو تلاوت میکنه. و مردم روستای کلات دیگه کم کم همه مراسم رو برگذار می کنن. ایشالا که مراسم همه ساله پرشورتر پی گیری بشه. البته از عسکر و گروهش هم باید به نوبه خودم تشکر کنم چون در همه مراسم خیلی زحمت میکشند ولی باید هنوز سعیشون رو بیشتر کنن تا این فرهنگ بیشتر نهادینه بشه.بازم تولد امام رضا رو به شما تبریک میگم خصوصا کلاتی های عزیز.

 

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ شنبه ۱٦ مهر ۱۳٩٠ ] [ ٧:۱٥ ‎ب.ظ ] [ کلات ]

یزله چیست؟

در فرهنگ باستان بوشهر لغتی به نام یزله وجود دارد که ریشه در نوع زندگی منطقه ما دارد. چون در مناطق ما کارها سخت و جان فرسا بودند باید یک نوع همکاری عمیق بین افراد شکل میگرفت. به عنوان مثال وقتی جاشوها روی عرشه لنج در حال کشیدن تور یا اشیا سنگین هستند باید با یک هماهنگی خاص این کار را انجام بدهند و این هماهنگی به وسیله یک شعر روان شکل میگرفت و هماهنگی بین افراد شکل میگیرد که یزله همان شعر است .

نکته بسیار زیبا در یزله این است اشعاری که در یزله می خوانند مضامین آنها بسیار عارفانه است و در طی شعر از خدا و امامان مدد میجویند. در یزله خوانی یک فرد ان را میسراید و شور و هیجان به سایرین میدهد و افراد را هماهنگ میکند.اگر ما در روستای خودمان یک سر به کنار ساحل بزنیم  و پیش صیادان در حال کار برویم این  آواز را خواهیم شنید.

البته در شهر بوشهر پس از سینه زنی چنبری مراسم یزله خوانی دارند و یکی مولودی میخواند و سایرین دست به کمر کناری خود گرفته و یک صف به شکل قطار در اورده و عزاداری میکنند.

البته لازم به ذکر است که یزله در موسیقی سنتی بوشهر نیز جایگاه و کارایی والایی دارد که اینجا مجال توضیح دادن آن وجود ندارد

 

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: فرهنگ ها و سنت های استان بوشهر
[ شنبه ۱٦ مهر ۱۳٩٠ ] [ ۱٢:٥٤ ‎ب.ظ ] [ کلات ]

در این متون می خواهم در مورد واژه کلات مختصر توضیحی بدهم که این اطلاعات بر گرفته از منابع و رفرنس های گوناگون بر گرفته شده  است .

در زبان پهلوی حرف قاف وجود نداشته است و به همین دلیل است که گذشتگان ما این حرف را کاف تلفظ میکنند و به مثال به قایق کایک میگویند کلات هم در زبان های دور یا گویش های دور ما به مجموعه ای از قلعه ها گفته میشده و چون حرف قاف وجود نداشته و میخواستند آن را جمع مکثر ببندند آن کلمه به صورت کلات در امده و تاکنون هویت تاریخی خود را حفظ کرده است .

و این قلعه عظیم در گذشته های بسیار دور که متاسفانه آثار آن از بین رفته است شامل مناطق عظیمی بوده که همه ی روستاهای اطراف مثل کری و هدکان و...در بر میگرفته است . وجود این قلعه در محل فعلی بهداشت روستا اثبات شده است. 

اگر به مناطق گردشگری در ایران یک وبگردی مختصر هم انجام دهید خواهید دید قلعه هایی عظیم که با نام کلات شناخته شده اند و ماوایی برای حاکمان عصر خود بوده و در بهترین شرایط اقلیم جغرافیایی احداث گردیده اند .

حال باید ما جوانان روستای کلات عظمت پیشینیان و اجدادی خود رو دوباره زنده کنیم و آن را در تاریخ ثبت کنیم ان شاالله.

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: تقویم تاریخ , روستای کلات
[ جمعه ۱٥ مهر ۱۳٩٠ ] [ ۱٢:٢٥ ‎ب.ظ ] [ کلات ]

برای دانلود بر لینک های زیر کلیک کنید

track1

track2

track3

track4

track5


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: دانلود نوحه و واحد بوشهری , دانلود نوحه خوانی ایمان میرشکاری
[ پنجشنبه ۱٤ مهر ۱۳٩٠ ] [ ۳:۱٤ ‎ب.ظ ] [ کلات ]

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png شبی که ما همه در انتظار بودیم.. (بسیار زیباست)

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png روضه کربلا

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png  بر تن پاک شهیدان گل بریزید..

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png الله و الله یا رحمت الله

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png در عدم بودیم، مستور وجود زیباست

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png از همان مبدا فیضی که به من بخشیدند زیباست

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png بوسه بارانت کنم یا حسین

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png ببین که در کوفه ام غریب و تنها حسین

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png کاروانی می آید از راه، همه سوز و همه اشک و همه آه

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png بشنو از نی چون حکایت میکند، شیعه را در خون روایت میکند… زیباست

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png امشب از دامان دل دستم جداست

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png روضه حضرت مسلم

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png شهیدم وا شهیدم وا شهیدم

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png ای حسین ای غم تو همدم ما

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png داغ ها دارم به دل … (یکی از سبک های معروف قدیمی)

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png شعر خوانی

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png دید ای دل که تو جاماندی و یاران و رفتند، آخر از پای فتادی و سواران رفتند زیباست

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png قسم به جان مادرت، مرا مرانی از درت

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png ای گل زهرا، بار بوستانم، ای حسین جانم

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png روضه

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png  میدهد بوی ملائک چادرت شعری زیبا در وصف حضرت زهرا

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png ویرانه تاریک من امشب چراغانی شده

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png آمدی ای سر کنج ویرانه

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png بوی گل از در و دیوار آمد، خبر از آمدن یار آمد

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png دختر حسینم

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png الهی بهر قربانی به درگاهت سر آوردم

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png شعر: جنگ سخت تیرگی با نور بود

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png ای علمدار من، یار و غمخوار من بسیار زیباست

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png رفتم به روی نیزه

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png سقا شود بی دست و سر… (یکی از مداحی ها معروف آهنگران)

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png بوسه زد قاسم به دست سالار شهید، تابگیرد اذن میدان (بسیار زیباست)

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png مداحی کربلا

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png کز نو ببینم روی اصغر را

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png روضه حضرت قاسم

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png به پیش چشم زینب

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png ای علی

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png اگر دیدی به خون غلتان، منم افتاده در میدان

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png عباس دلاور

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png تازه جوانم شهید مداحی حضرت علی اکبر

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png ای کاروان

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png شب است و سکوت است و ماه، فقان و غم و اشک و آه است و من، شب و مثنوی های نا گفته ام معروف ترین مرثیه شهدا

بسیار زیباست حتما دانلود کنید. کجایند مردان بی ادعا، کجایند شور آفرینان عشق، آنان که از وادی دیگرند، همانان که گمنام و نام آورند

http://d.takdid.com/sowti/sokhanrani/Motahari/MP3-Tag-icon.png کربلا منتظر ماست بیا تا برویم - خوانده شده در استدیو

 

منبع: تکدید


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۳٩٠ ] [ ۱۱:٤٤ ‎ب.ظ ] [ کلات ]

زمان بگذشت و کرکس لانه افکند    برای غصبِ جان و مالم خانه افکند

ز بس دندان بر این کاشانه افکند      در آخر قطعه ای از جان این خانه بیفکند

پرستو پرزنان عزم سفر کرد             برای پس گرفتن رسم خطر کرد

به ذکر یا کریم و قائم و قادر             به فکر آن حریم و ظالم و خاطر

براند جانش به سوی پهنه شط        بماند نامش به کوی صحنه خط

ز فرّ آن حُمِد حلوی طلب کرد           ز شرّ آن کُفِر تقوی طلب کرد

بزد هجمه به جان لشکر دون           بشد سینه به سان پیکر خون

پرستو پر شکسته بر زمین شد        عزیزی دلشکسته پر حزین شد

نهایت قهرمان خانه ام گشت           فرح بخش دل بیچاره ام گشت

ایلیا خور غبطه بر همچین دلیری      که با خود دارد اینگونه ضمیری

 

تقدیم به تمام رزمندگان هشت سال دفاع مقدس

شعر از عمار خدری

منبع: http://khodneveshteham.blogfa.com/post-8.aspx


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: ویژه نامه هفته دفاع مقدس
[ چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۳٩٠ ] [ ٩:۳٢ ‎ب.ظ ] [ کلات ]

روز سه شنبه مورخ 12/07/1390 نماینده محترم شهرستان دشتی و تنگستان جناب آقای سید محمد مهدی پور فاطمی و همراهان ایشان در روستای کلات  بازدیدی از این منطقه جهت مشخص نمودن مکان احداث به عمل آوردند که پس از مشاهدات و نظرات مردم و تایید ایشان و مهندس آقاجانی و مهندس راستاد به تصویب رسید و انشاالله تا دو ماه دیگر به مرحله اجرا خواهد رسید.

این طرح با نظارت شرکت عمران صنعت انجام خواهد شد. آیا بالاخره موج شکن (اسکله) در روستای کلات ایجاد خواهد شد؟ 

تصاویری از قبل و بعد و حین مراسم در پست های بعدی در وبلاگ درج خواهد گردید.

به دلیل تاخیر درج خبر در وبلاگ از همه عزیزان عذرخواهی می کنیم.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: روستای کلات
[ چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۳٩٠ ] [ ٩:۱٠ ‎ب.ظ ] [ کلات ]

سالهای بسیار دور پادشاهی زندگی می‌کرد که وزیری داشت. وزیر همواره می‌گفت: هر اتفاقی که رخ می‌دهد به صلاح ماست. روزی پادشاه برای پوست کندن میوه کارد تیزی طلب کرد اما در حین بریدن میوه انگشتش را برید، وزیر که در آنجا بود گفت: نگران نباشید تمام چیزهایی که رخ می‌دهد در جهت خیر و صلاح شماست!


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: داستان کوتاه , داستان کوتاه آموزنده

[ چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۳٩٠ ] [ ۸:٠٦ ‎ب.ظ ] [ کلات ]

          

 

 

نمیتم     ات     بوونم    دیرم آوه

که  ات تش  زت تو جونم دیرم آوه

میتم  پرس هاکنم خاسیچه رفتی

تو    کت   بردن   امونم   دیرم آوه

تموم      نامه یات    ام  لچ لچاکه

مو  عکسات  می سوزونم دیرم آوه

ایسا تهنی می شم  تو بند و باخا

سی خم شعرام میخونم  دیرم آوه

به جون هر که بیشتر دوس ماریش

وی  تا  درسام   بوخونم   دیرم آوه

د  نی فهمم چطوری سیت بگم مو

در   اوورد   موین   زوونم   دیرم آوه

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: اشعار طنز محلی بوشهری , سوغات بوشهر
[ چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۳٩٠ ] [ ۱۱:۳۸ ‎ق.ظ ] [ کلات ]

کارهای ثبت نام افراد در بسیج امروز به روستا منتقل شد و در همین چند روز آینده به یاری خدای متعال ثبت نام بسیجیان عادی انجام خواهد شد.

تشکر ویژه داریم از جناب آقای اصغر خدری که پیگیر این مسأله مهم بودند. با این روند انشاءالله تعداد بسیجی های محل نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

اخبار مربوطه در وبلاگ درج خواهد شد.


همکاری یادتون نره ...


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: روستای کلات , بسیج کلات
[ یکشنبه ۱٠ مهر ۱۳٩٠ ] [ ۱۱:۳٤ ‎ب.ظ ] [ کلات ]
رئیس علی دلواری

تصویری منسوب به رییس علی دلواری
محل تولد دلوار
تاریخ تولد 1260
محل مرگ تنگک صفر
تاریخ مرگ 12 شهریور1294
محل دفن دار السلام -نجف-عراق
تابعیت Flag of Iran.svg ایرانی
فرماندهی فرمانده نیرو های تنگستان
جنگ‌ها جنگ جهانی اول، (ایران و انگلستان)
کارهای مهم محافظت از مرزهای جنوب کشور ایران (بوشهر)

رئیس علی دلواری (۱۸۸۱-۱۹۱۵) آزادی‌خواه و رهبر قیام در تنگستان و بوشهر علیه نیروهای بریتانیا در دورهٔ جنگ جهانی اول بود.

او فرزند رئیس محمد بود و در سال1260 هجری شمسی1881 میلادی در روستای دلوار از شهرستان تنگستان استان بوشهر در ساحل خلیج فارس به دنیا آمد. دوران جوانی او همزمان با حضور گسترده استعمار انگلیس در خلیج فارس بود. وی نقشی کلیدی در قیام جنوب داشت. قیام مردم تنگستان بر روی هم هفت سال طول کشید و در این مدت دلیران تنگستانی دو هدف عمده را دنبال می‌کردند، پاسداری از بوشهر و دشستان و تنگستان به عنوان منطقه سکونت خود و جلوگیری از حرکت قوای بیگانه به درون مرزهای ایران و دفاع از استقلال وطن.

مبارزات مشروطه‌خواهی رئیس علی

او با همراهی دیگر مشروطه خواهان بوشهر را از حاکمیت استبداد قاجاریه خارج کرد. در سال ۱۲۸۷ ه.ش/۱۹۰۸ میلادی به درخواست ملا علی تنگستانی و سید مرتضی  مجتهداهرمی که مخالف استبداد محمد علیشاه قاجار بود، بوشهر را تصرف کرد و حدود ۹ ماه شهر را در کنترل داشت.

رئیس علی و جنگ جهانی اول

در آغاز جنگ جهانی اول در سال ۱۹۱۴قوای روس از شمال و نیروهای انگلستان از جنوب، ایران را در معرض هجوم قرار دادند و کشتی‌های جنگی انگلستان در مقابل بوشهر لنگر انداختند و نیروهای اشغالگر در ۸ اوت ۱۹۱۵/ ۱۷ مرداد ۱۲۹۴ بصورت تدریجی قصد اشغال بوشهر و نواحی ساحلی اطراف را داشتند. یک روز پس از اشغال بوشهر، چهارده نفر از ساکنین آن علیه اشغالگران اعتراض کردند، ولی چون اهل جدال و اسلحه نبودند دستگیر و به هندوستان تبعید شدند. رئیس علی همراه دوستش خالو حسین دشتی در اوایل ماه رمضان ۱۳۳۳ه.ق، در عمارت حاج سید محمدرضا کازرونی  پس از مذاکراتی با وی آمادگی خود را برای دفاع از بوشهر و جلوگیری از پیشروی نیروهای انگلیسی اعلام داشت.

نبرد دلوار

نیروهای انگلیسی همزمان با حمله به بوشهر قصد تصرف ناحیه دلوار را داشتند. دلوار محلی بود که پیش از آن چندبار سربازان انگلیسی به آن جا تجاوز کرده، اما طعم شکست را در این ناحیه چشیده بودند. رئیس علی دلواری و شیخ حسین خان چاه کوتاهی و زایرخضرخان اهرمی از این وقایع آگاه و در مقام دفاع از وطن بر آمدند. قیام دلیران تنگستان علیه اشغالگران آغاز شد و نیروهای متجاوز انگلیسی که قریب به پنج هزار نفر بودند در دام دلیر مردان تنگستانی گرفتار آمدند و عده زیادی از متجاوزان انگلیسی در این حمله کشته شدند. عملیات چریکی پیروزمندانه رئیس علی، سایر مبارزان تنگستان را تشویق به همراهی با او کرد. تا تابستان ۱۹۱۵عملیات موفقی را بر علیه نیروی دریایی انگلیس رهبری کرد. انگلیسی‌ها مجبور شدند نیروهای کمکی از عراق و هند به بوشهر اعزام کنند و دلوار را به شدت بمباران کردند.

نبرد بوشهر

زمانی که مقامات انگلیسی تصمیم قطعی درباره اشغال بوشهر و پیشروی به سوی شیراز را داشتند به منظور تطمیع رئیس علی، دونفر از متابعان حیدرخان حیات داودی را به دلوار گسیل داشتند تا موافقت او را با پیاده شدن قوای انگلیس در کرانه خلیج فارس و حرکت به سوی شیراز جلب کنند. نمایندگان حیدرخان ضمن ملاقات با رئیس علی متذکر شدند که چنانچه او از قیام علیه قوای اشغالگر صرف نظر کند، مقامات انگلیسی چهل هزارپوند به او خواهند پرداخت. رئیس علی در پاسخ می‌گوید: «چگونه می‌توانم بی‌طرفی اختیار کنم در حالی که استقلال ایران در معرض خطر جدی قرار گرفته است؟»

پس از مراجعت نمایندگان حیدرخان، نامه تهدیدآمیز از طرف مقامات انگلیسی به رئیس علی نگاشته شد مبنی بر این که: «چنانچه بر ضد دولت انگلستان قیام و اقدام کنید، مبادرت به جنگ می‌نماییم، در این صورت خانه‌هایتان ویران و نخل‌هایتان را قطع خواهیم کرد.» رئیس علی در پاسخ مقامات انگلیسی نوشت: «خانه ما کوه‌است و انهدام و تخریب آن‌ها خارج از حیطه قدرت و امکان امپراطوری بریتانیای کبیر است. بدیهی است که در صورت اقدام آن دولت به جنگ با ما، تا آخرین حد امکان مقاومت خواهیم کرد.»

در گذشت

جنگ میان رئیس علی و دلیران تنگستان از یک سو و انگلیسیها و خوانین متحد آنان از سوی دیگر به طور پیاپی و پراکنده تا شوال هزار و سیصد و سی و سه ه.ق ادامه یافت و انگلیسی‌ها نتوانستند بر رئیس علی و یارانش تفوق یابند. تا این که در گیرودار حمله انگلیسی‌ها به بوشهر در شب ۲۳ شوال ۱۳۳۳ ه.ق رئیس‌علی در محلی به نام «تنگک صفر» هنگام شبیخون به به قوای انگلیسی‌ها توسط فردی به نام غلامحسین تنگکی از پشت سر هدف گلوله قرار گرفت. رئیس علی در ۱۲ شهریور ۱۲۹۴ خورشیدی/۳ سپتامبر ۱۹۱۵ میلادی در سن ۳۴ سالگی کشته شد.

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: مطالب سیاسی
[ یکشنبه ۱٠ مهر ۱۳٩٠ ] [ ٢:٢٥ ‎ب.ظ ] [ کلات ]

            

عرض سلام خدمت هم ولایتی های عزیز. درابتدا پیشاپیش تبریک میگم که پس از دوندگی های فراوان نسیم ملایم پیشرفت در روستا شروع به وزیدن کرده و ان شاالله در هفته جاری کار احداث اسکله روستا شروع خواهد شد و در پشت سر آن طرح آسفالت و ....به بهره برداری خواهد رسید به امید خدا.

می خواستم از بازی والیبال بنویسم چون بچه های روستا مشتاق این ورزش جذاب هستند امروز پنجشنبه تیم ملی والیبال در فینال با چین با اقتدار این تیم شرق آسیا رو در هم شکست و بر بام آسیا نشست و نکته جالب طی این دیدار استقبال بی نظیر از والیبال بود و خواهران و برادران با تمام نیرو از ساعت 2بعد از ظهر تا ساعت 10شب تیم رو تشویق میکردن و در لابه لا بازی هر چند هر از گاهی آقای علی دایی نیز به شدت تشویق میشد!

در این دیدار بعضی از بچه های ولات به تهران امده بودند و در ورزشگاه آزادی این دیدار رو تماشا کردند و لذت بردند مثل عسکر و عادل و علی زار خدر. و واقعا جای بچه های ولات خالی بود مثل مجتبی, علی حیدری,ایمان ,عمار,اصغر و همه و همه بچه های عزیز ولاتم .

حالا ان شاالله در خبر های بعد از پیشرفت های حاصل در ورزش و اقتصادو آبادانی و... در وبلاگ خواهیم دید.

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ جمعه ۸ مهر ۱۳٩٠ ] [ ۱٢:٥٧ ‎ق.ظ ] [ کلات ]

 به جـــان پاک تو ای دختر امام، ســلام    به هر زمان و مـکان و به هر مقام، سـلام

تویـی که شــاه خراسان بود بــرادر تــو     بـــر آن مقام رفیــع و بـر این مقام، ســلام

میلاد نور دیده رضا، کعبه دل‏ها، حضرت معصومه علیهاالسلام خجسته باد!

حضرت فاطمه معصومه (س) در روز اول ذیقعده سال 173 هجری، در شهر مدینه چشم به جهان گشود. این بانوی بزرگوار،  از همان آغاز، در محیطی پرورش یافت که پدر و مادر و فرزندان، همه به فضایل اخلاقی آراسته بودند. عبادت و زهد، پارسایی و  تقوا، راستگویی و بردباری، استقامت در برابر ناملایمات، بخشندگی و پاکدامنی و نیز یاد خدا، از صفات برجسته این خاندان پاک سیرت و نیکو سرشت به شمار می رفت. پدران این خاندان، همه برگزیدگان و پیشوایان هدایت، گوهرهای تابناک امامت و سکان داران کشتی انسانیت بودند.

 حضرت معصومه (س) در خاندانی که سرچشمه علم و تقوا و فضایل اخلاقی بود، پرورش یافت. پس از آنکه پدر بزرگوار آن بانوی گرامی به شهادت رسید، فرزند ارجمند آن امام، یعنی حضرت رضا (ع) عهده دار امر تعلیم و تربیت خواهران و برادران خود شد و مخارج آنان را نیز بر عهده گرفت. در اثر توجهات زیاد آن حضرت، هر یک از فرزندان امام کاظم (ع) به مقامی والا دست یافتند و زبانزد همگان گشتند. ابن صباغ ملکی در این باره می گوید: هر یک از فرزندان ابی الحسن موسی معروف به کاظم، فضیلتی مشهور دارد. بدون تردید بعد از حضرت رضا (ع) در میان فرزندان امام کاظم(ع) حضرت معصومه (س) از نظر علمی و اخلاقی، والا مقام ترین آنان است. این حقیقت از اسامی، لقب ها، تعریف ها و توصیفاتی که ائمه اطهار (ع) از ایشان نموده اند، آشکار است و این حقیقت روشن می سازد که ایشان نیز چون حضرت زینب (س) عالمه غیر معلمه بوده است. 

القاب حضرت معصومه (س)

 به طور کلی، سه زیارت نامه برای حضرت معصومه (س) ذکر شده که یکی از آن ها مشهور و دو تای دیگر غیر مشهور است. اسامی و لقب هایی که برای حضرت معصومه(س) در دو زیارت نامه غیر مشهور ذکر شده؛ به قرار ذیل است: طاهره (پاکیزه)،  حمیده (ستوده)؛ بِرّه (نیکوکار)؛ رشیده (حد یافته)؛ تقّیه (پرهیزگار)؛ رضّیه (خشنود از خدا)؛ مرضیّه (مورد رضایت خدا)؛ سیده صدیقه (بانوی بسیار راستگو)؛ سیده رضیّه مرضّیه (بانوی خشنود خدا و مورد رضای او)؛ سیدةُ نساء العالمین (سرور زنان عالم). هم چنین محدثّه و عابده از صفات و القابی است که برای حضرت معصومه (س) عنوان شده است.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ پنجشنبه ٧ مهر ۱۳٩٠ ] [ ٩:٤٥ ‎ب.ظ ] [ کلات ]

ابتدا یک تشکر و خسته نباشی خدمت دوستانی که در ایجاد فضای سبز همکاری داشتند و همچنین از تلاشهای صمیمانه دهیار محترم روستا جهت ساماندهی این امر داشته باشیم.

یک گلایه هم داریم از مسئولین مربوطه به احداث پروژه اسکله در روستا. اگه می‌خواد احداث بشه دست دست کردنش دیگه چیه اگه هم نمی‌خواد چنین کاری شروع بشه خوب بگین اما با دلیل.

 بعد از کلی تلاش که بچه‌های روستا جهت تزیین محل احداث اسکله انجام دادن و اونطوری بهم خورد حالا هم که امروز و فردا می‌کنن ولی تازگیا خبر رسیده که به همین زودی انجام می‌شه حالا همین زودی کیه خدا می‌دونه ...


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: روستای کلات
[ چهارشنبه ٦ مهر ۱۳٩٠ ] [ ٢:٥٢ ‎ق.ظ ] [ کلات ]

روزی روزگاری پسرک فقیری زندگی می کرد که برای گذران زندگی و تامین مخارج تحصیلش دستفروشی می کرد.از این خانه به آن خانه می رفت تا شاید بتواند پولی بدست آورد.روزی متوجه شد که تنها یک سکه 10 سنتی برایش باقیمانده است و این درحالی بود که شدیداً احساس گرسنگی می کرد.تصمیم گرفت از خانه ای مقداری غذا تقاضا کند. بطور اتفاقی درب خانه ای را زد.دختر جوان و زیبائی در را باز کرد.پسرک با دیدن چهره زیبای دختر دستپاچه شد و بجای غذا ، فقط یک لیوان آب درخواست کرد.
دختر که متوجه گرسنگی شدید پسرک شده بود بجای آب برایش یک لیوان بزرگ شیر آورد.پسر با تمانینه و آهستگی شیر را سر کشید و گفت : «چقدر باید به شما بپردازم؟ » .دختر پاسخ داد: « چیزی نباید بپردازی.مادر به ما آموخته که نیکی ما به ازائی ندارد.» پسرک گفت: « پس من از صمیم قلب از شما سپاسگذاری می کنم»
سالها بعد دختر جوان به شدت بیمار شد.پزشکان محلی از درمان بیماری او اظهار عجز نمودند و او را برای ادامه معالجات به شهر فرستادند تا در بیمارستانی مجهز ، متخصصین نسبت به درمان او اقدام کنند.
دکتر هوارد کلی ، جهت بررسی وضعیت بیمار و ارائه مشاوره فراخوانده شد.هنگامیکه متوجه شد بیمارش از چه شهری به آنجا آمده برق عجیبی در چشمانش درخشید.بلافاصله بلند شد و بسرعت بطرف اطاق بیمار حرکت کرد.لباس پزشکی اش را بر تن کرد و برای دیدن مریضش وارد اطاق شد.در اولین نگاه اورا شناخت.
سپس به اطاق مشاوره باز گشت تا هر چه زود تر برای نجات جان بیمارش اقدام کند.از آن روز به بعد زن را مورد توجهات خاص خود قرار داد و سر انجام پس از یک تلاش طولانی علیه بیماری ، پیروزی ازآن دکتر کلی گردید
آخرین روز بستری شدن زن در بیمارستان بود.به درخواست دکتر هزینه درمان زن جهت تائید نزد او برده شد.گوشه صورتحساب چیزی نوشت.آنرا درون پاکتی گذاشت و برای زن ارسال نمود.
زن از باز کردن پاکت و دیدن مبلغ صورتحساب واهمه داشت.مطمئن بود که باید تمام عمر را بدهکار باشد.سرانجام تصمیم گرفت و پاکت را باز کرد.چیزی توجه اش را جلب کرد.چند کلمه ای روی قبض نوشته شده بود.آهسته انرا خواند

«بهای این صورتحساب قبلاً با یک لیوان شیر پرداخت شده است»

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: داستان کوتاه
[ دوشنبه ٤ مهر ۱۳٩٠ ] [ ۱٠:٠٤ ‎ق.ظ ] [ کلات ]

 

ولادت امام و نامگذاری

امام جعفر صادق، امام ششم شیعیان، در هفدهم ربیع الاول سال 83 هجری قمری درمدینه متولد گردید. کنیه ایشان ابو عبدالله و لقبشان صادق می باشد. پدر ارجمندشان امام باقر و مادرش ام فروة است. رسول خدا سالها قبل ولادت آن حضرت را خبر داده و فرموده بود نام او را صادق بگذارید، زیرا از فرزندان او کسی است که همنام اوست، اما دروغ می گوید «جعفر کذاب».

دوران قبل از امامت

در دوران قبل از امامت، حضرت شاهد فعالیتهای پدر خویش در نشر معارف دینی و تربیت شاگردان وفا دار و با بصیرت بود. امام باقر در مناسبتهای مختلف به امامت و ولایت فرزندش جعفر صادق تصریح فرموده و شیعیان را پس از خودش به پیروی از او فرا می خواند. لذا احادیث، زیادی مبنی برنص امام صادق (ع)نقل شده است.

امام صادق در سال 114 هجری قمری پس از شهادت پدرش در سن 31 سالگی به امامت رسید. دوران امامتش مصادف بود با اواخر حکومت امویان که در سال 132 به عمر آن پایان داده شد و اوایل حکومت عباسیان.

اوضاع جامعه در آغاز امامت حضرت

در آغاز امامت حضرت افرادی از شیعیان و حتی بستگان حضرت حاضر به قبول امامت ایشان نبودند، لذا حضرت از راههای گوناگونی کوشیدند آنها را به قبول راه صحیح وادار سازند و دراین زمینه به اذن خداوند معجزاتی نیز انجام دادند.
دوران امام جعفر صادق در میان دیگر دورانهای ائمه اطهار، دورانی منحصر به فرد بود و شرایط اجتماعی و فرهنگی عصر آن حضرت در زمان هیچ یک از امامان وجود نداشته است و این به دلیل ضعف بنی امیه و قدرت گرفتن بنی عباس بود.

این دو سلسله مدتها در حال مبارزه با یکدیگر بودند که این مبارزه در سال 129 هجری وارد مبارزه مسلحانه و عملیات نظامی گردید.
این کشمکش ها و مشکلات سبب شد که توجه بنی امیه و بنی عباس کمتر به امامان و فعالیتشان باشد، از این رو این دوران، دوران آرامش نسبی امام صادق و شیعیان و فرصت بسیار خوبی برای فعالیت های علمی و فرهنگی آنان به شمار می رفت.

جنبش فرهنگی در دوران امامت حضرت

عصر آن حضرت همچنین عصر جنبش فرهنگی و فکری و برخورد فرق و مذاهب گوناگون بود. پس از زمان رسول خدا دیگر چنین فرصتی پیش نیامده بود تا معارف اصیل اسلامی ترویج گردد، بخصوص که قانون منع حدیث و فشار حُکّام اموی باعث تشدید این وضع شده بود. لذا خلأ بزرگی در جامعه آنروز که تشنة هرگونه علم و دانش و معرفت بود، به چشم می خورد.
امام صادق با توجه به فرصت مناسب سیاسی و نیاز شدید جامعه، دنباله نهضت علمی و فرهنگی پدرش را گرفت و حوزه وسیع علمی و دانشگاه بزرگی به وجود آورد و در رشته های مختلف علمی و نقلی شاگردان بزرگی تربیت کرد. شاگردانی چون: هشام بن حکم، مفضل بن عمر کوفی جعفی، محمد بن مسلم ثقفی، ابان بن تغلب، هشام بن سالم، مؤمن طاق، جابر بن حیان و . . . .تعداد شاگردان امام را تا چهار هزار نفر نوشته اند.

ابوحنیفه رئیس یکی از چهار فرقه اهل سنت مدتی شاگرد ایشان بود و خودش به این موضوع افتخار کرده است.
امام از فرصت های گوناگونی برای دفاع از دین و حقانیت تشیع و نشر معارف صحیح اسلام استفاده می برد. مناظرات زیادی نیز در همین موضوعات میان ایشان و سران فرقه های گوناگون انجام پذیرفت که طی آنها با استدلال های متین و استوار، پوچی عقاید آنها و برتری اسلام ثابت می شد.

همچنین در حوزه فقه و احکام نیز توسط ایشان فعالیت زیادی صورت گرفت، به صورتی که شاهراههای جدیدی در این بستر گشوده شد که تاکنون نیز به راه خود ادامه داده است.
بدین ترتیب، شرایطی مناسب پیش آمد و معارف اسلامی بیش از هر وقت دیگر از طریق الهی خود منتشر گشت، به صورتی که بیشترین احادیث شیعه در تمام زمینه ها از امام صادق نقل گردیده و مذهب تشیع به نام مذهب جعفری و فقه تشیع به نام فقه جعفری خوانده می شود.

حاکمان معاصر

همانطور که گفته شد امام بین دو دوره عباسی و اموی و دوران گذار از امویان به عباسیان می زیست. ایشان ازمیان خلفای اموی با افراد زیر معاصر بود:

1- هشام بن عبدالملک (105- 125 ه. ق)
2- ولید بن یزید بن عبدالملک (125-126)
3- یزید بن ولید بن عبدالملک (126)
4- ابراهیم بن ولید بن عبدالملک (70 روز از سال 126)
5- مروان بن محمد (126-132)

و از خلفای عباسی نیز معاصر بود با :
1- عبدالله بن محمد مشهور به سفاح (132-137)
2- ابوجعفر مشهور به منصور دوانیقی (137-158)

نباید تصور کرد که امام به کلی خود را از جریانات و امور سیاسی دور نگه داشت، بلکه همواره از وقتهای مناسب برای ترویج حقانیت خود و بطلان هیأت حاکمه بهره می برد و بدین منظور نمایندگانی را نیز به مناطق مختلف بلاد اسلامی می فرستاد.
عباسیان برای کسب قدرت و محبوبیت در دلهای مردم از وجهه اهل بیت پیامبر استفاده می کردند و حتی شعارشان" الرضا فی آل محمّد" بود. آنان به دنبال اشخاصی با وجهه مردمی بودند که هم از بستگان پیامبر باشند و هم درمیان مردم محبوبیت داشته باشند. لذا بهترین شخص در نظر عباسیان امام صادق بود.

امام صادق پیشنهاد آنان را رد کردند و فرمودند: نه شما از یاران من هستید نه زمانه، زمانه من است. حتی برخی از بستگان آن حضرت نزدیک بود با این پیشنهاد ها فریب به خورند، اما امام با روشنگری خاص خود به آنان فهماندند که به ظاهر توجه نکنند. امام می دانست که عباسیان نیز هدفی جز رسیدن به قدرت ندارند و اگر شعار طرفداری از اهل بیت را مطرح می کنند، صرفاً به خاطر جلب حمایت توده های شیفته اهل بیت است. امام می دید که سران سیاسی و نظامی عباسیان در خط مستقیم اسلام و اهل بیت نیستند و لذا حاضر نبود با آنان همکاری کرده و به اقداماتشان مشروعیت بخشد.

چنانکه در تاریخ می بینیم که چه جنایاتی کردند و چه خونهایی ریختند تا پایه های عباسیان محکم گردد.
از حوادث مهم در زمان امامت حضرت، قیام عمویش زید بن علی است که شکست خورد و با شهادت زید به پایان رسید.

شهادت حضرت صادق علیه السلام

پس از به قدرت رسیدن عباسیان، همانطور که آن حضرت پیش بینی کرده بود فشار بر شیعیان افزایش یافت و با روی کار آمدن منصور این فشار به اوج خود رسید. امام نیز از این فشار ها مستثنی نبود. این دوران، یعنی چند سال آخر عمر آن حضرت بر خلاف دوران اولیه امامتشان،‌ دوره سختی ها و انزوای دوباره آن حضرت و حرکت تشیع بود. منصور شیعیان را به شدت تحت کنترل قرار داده بود.


 سرانجام کار به جایی رسید که با تمام فشارها، منصور چاره ای ندید که امام صادق را که رهبر شیعیان بود از میان بردارد و بنابراین توسط عواملش حضرت را به شهادت رساند. آن حضرت در سن 65 سالگی در سال 148 هجری به شهادت رسید و در قبرستان معروف بقیع در کنار مرقد پدر و جدّ خودش مدفون گردید .

در زمینه فضایل و مکارم اخلاقی حضرت صادق روایات و وقایع بسیار زیادی نقل شده است. آن حضرت با رفتار کریمانه و خلق و خوی الهی خود بسیاری از افراد را به راه صحیح هدایت فرمود، به گونه ای که پیروان دیگر مکاتب و ادیان نیز زبان به مدح آن حضرت گشوده‌اند.

اما سخن آخر

مراسم شهادت امام همام همه ساله در بوشهر و شهرستان های آن برگزار میشود. ولی به دلیل نبود امکانات لازم فقط مراسم دهه  محرم و اربعین در روستاهای حاشیه ما برگزار می‌شود. امید به آن می‌رود که با گذشت زمان این کاستی روستای کلات و...به همت مسئولین و مردم خونگرم روستای ما حل شود .هر چند قدم های اساسی به کمک دهیار محترم برداشته شده است. باشد که مراسم عزاداری همه امامان به گرمی برگزار شود .

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ شنبه ٢ مهر ۱۳٩٠ ] [ ۱۱:٢۸ ‎ق.ظ ] [ کلات ]

 

 لنج گونه‌ای ازکشتی کوچک یا قایق بزرگ باری و مسافری است که در خلیج پارس و اقیانوس هند دیده می‌شود. لنج‌ها بر پایه قایق‌های بادبانی رایج در خلیج فارس ساخته می‌شود با این تفاوت که به جای بادبان با موتور حرکت می‌کند. عرشه باز یا نیمه‌باز دارد. از دهه ۱۹۵۰ میلادی موتور بنزینی یا دیزل برای پیشراندن لنج‌ها بکار رفت و امروز بیشتر لنج‌ها موتور دارند.

نام لنج در فارسی از واژهٔ بریتانیک Launch گرفته شده، که خود آن نیز از واژهٔ اسپانیولی Lancha آمده‌است. در سواحل شرقی آفریقا آن را «دهو» می‌خوانند.

در جنوب به کسانی که در کار ساخت لنج می‌باشند جلاف یا گلاف گفته می‌شود.

به اتاق ناخدا قماره و به انبار پائینی خن گفته می‌شود.

لنج بسته به طرح بدنه آن نام‌های گوناگون دارد:

  • غنچه
  • بطبل
  • بغله
  • سنیوق
  • بوم
  • برکه
  • جالبوت
  • ماشویی

در ایران لنج‌ها در کرانه‌های خلیج فارس بسیار یافت می‌شوند و لنج‌سازی یکی از صنایع بومی مردمان خلیج فارس است.

در روستای کلات تنگستان واقع در استان بوشهر زادگاه پولادمردانی در این عرصه است که خدمات شایانی به استان رسانده اند که میشود از مرحوم ناخدا حاج خدر ابراهیمی نام برد که توانست از بهره برداران فعال اقتصادی شناخته شود و لوح تقدیر را از وزیران مربوط اخذ نماید(روحش شاد). و سایر عزیزانی که در زمینه لنج وصیادی در حال خدمت هستند و چرخ اقتصاد منطقه را در حال چرخش نگه می‌دارند

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: تصاویر زیبا از غروب و ساحل , مطالب آموزشی
[ جمعه ۱ مهر ۱۳٩٠ ] [ ٤:٢٠ ‎ب.ظ ] [ کلات ]

* در مهد کودک های ایران 9 صندلی میذارن و به 10 بچه میگن هر کی نتونه سریع برای خودش یه جا بگیره باخته و بعد 9 بچه و 8 صندلی و ادامه بازی تا یک بچه باقی بمونه. بچه ها هم همدیگر رو هل میدن تا خودشون بتونن روی صندلی بشینن!

* در مهد کودک های ژاپن 9 صندلی میذارن و به 10 بچه میگن اگه یکی روی صندلی جا نشه همه باختین، لذا بچه ها نهایت سعی خودشونو میکنن و همدیگر رو طوری بغل میکنن که کل تیم 10 نفره روی 9 تا صندلی جا بشن و کسی بی صندلی نمونه. بعد 10 نفر روی 8 صندلی، بعد 10 نفر روی 7 صندلی و همینطور تا آخر!

 


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: داستان کوتاه
[ جمعه ۱ مهر ۱۳٩٠ ] [ ٢:۳۸ ‎ب.ظ ] [ کلات ]

.: Weblog Themes By kalat :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ جهت معرفی روستای کلات طراحی شده است. نام این روستا در زبان فارسی به صورت Kalat نوشته و خوانده می شود ولی در بین افرادی که به لهجه دشتیاتی تکلم دارند به دلیل تبدیل تمام حروف فتحه دار به کسره به صورت Kelat خوانده می شود.
امکانات وب

دانلود سینه زنی بوشهری روستای کلات (تصویری)

متن نوحه و واحد بوشهری

شروه
در اين وبلاگ
در كل اينترنت

RSS Feed