نويسندگان

آ

فــول آلـبـوم آرش یوسفیان

فــول آلـبـوم آریا

فــول آلـبـوم آغاسی

ا

فــول آلـبـوم امیر شاملو

فــول آلـبـوم امیر الهام

فــول آلـبـوم امان الله تاجیک

فــول آلـبـوم احسان غیبی

فــول آلـبـوم افشین آذری

فــول آلـبـوم امیر قیامت

فــول آلـبـوم امین حبیبی

د

فــول آلـبـوم داریوش اقبالی

س

فــول آلـبـوم سیاوش شمس

فــول آلـبـوم سعید آسایش

فــول آلـبـوم سعید شایسته

ش

فــول آلـبـوم شهرام صولتی

ع

فــول آلـبـوم علی تکتا

فــول آلـبـوم علی دانیال

فــول آلـبـوم علیرضا روزگار

فــول آلـبـوم علیرضا افتخاری

فــول آلـبـوم علیرضا عصار

ف

فــول آلـبـوم فریدون آسرایی

م

فــول آلـبـوم مجید خراطها

فــول آلـبـوم مجید یحیایی

فــول آلـبـوم محمد علیزاده

فــول آلـبـوم محمد یاوری

فــول آلـبـوم محسن یگانه

فــول آلـبـوم محمد اصفهانی

ن

فــول آلـبـوم ناصر صدر

فــول آلـبـوم ناصر عبداللهی


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها:
[ سه‌شنبه ٢٠ اردیبهشت ۱۳٩٠ ] [ ۳:۱٩ ‎ب.ظ ] [ کلات ]

طبق روایات و گفته هایی که از قدیمی ترهای روستا ارائه شده است، ظاهراً نامگذاری روستا به این نام به دلیل همجواری و نزدیکی با محلی به نام کلات انجام گرفته است. کلات، آتشکده ای است که در دامنه کوه مند واقع شده است و اشتباهاً در بین اهالی روستای کلات به نام کوه کلات بالچخا شهرت یافته است.

آتشکده کلات در غرب روستای زایر عباسی و حیدری از شهرستان دشتی واقع شده است.

 

کلیدواژه ها: آتشکده کلات، آتشکده خورموج، کوه مند


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: روستای کلات , جاذبه های باستانی استان بوشهر , جاذبه های باستانی شهرستان تنگستان , جاذبه های باستانی شهرستان دشتی
[ یکشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳٩٠ ] [ ۱:۳٢ ‎ب.ظ ] [ کلات ]

نیازی به انتقام نیست. فقط منتظر بمان. آن ها که آزارت می دهند، سرانجام به خود آسیب می زنند و اگر بخت مدد کند،خداوند اجازه می دهد تماشاگرشان باشی.


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: جملات و متن های آموزنده
[ دوشنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳٩٠ ] [ ۱:٢۳ ‎ب.ظ ] [ کلات ]

دژ برازجان واقع در شهر برازجان از توابع بخش مرکزی شهرستان دشتستان یکی از آثار های تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است .بوشهر | دژ برازجان |
« دژ برازجان دشتستان » در مرکز شهر برازجان قراردارد . این دژ تا مدت‌ های مدیدی به عنوان زندان مورد استفاده قرار می ‌گرفته ‌است . این دژ در اصل کاروانسرایی از دوره قاجاریه است . این کاروانسرا ویژگی منحصر به فردی دارد و به همین جهت به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسیده ‌است . این دژ دارای سنگر های دیدبانی می ‌باشد که در مرکز شهر و برای مقابله دشمنان به شهر ساخته شده بود .
 
 
اما سابقه این بنا به سال 1250 بر می گردد  . زمانی که برازجان استراحت گاهی برای مسافران و تجاری بود که از شیراز به بوشهر می رفتند  . سفارش دهنده این بنا حاج میرزا ابو الحسن خان مشیر الملک می باشد  . و حاج محمد رحیم شیرازی معمار آثار دیگری چون پل مشیر و کاروانسرای دالکی آن را با صرف هزینه ای بالغ بر چهل هزار تومان موفق به ساخت آن شد  . در جنگ جهانی اول و پس از سقوط برازجان به دست قوای هندی - انگلیسی کاروانسرای برازجان به محل استقرار نظامیان انگلیسی تبدیل گشت  . پس از پایان جنگ و گسترش شهر و آغاز حکومت رضا شاه این بنا محل استقرار ادارات دولتی چون دخانیات جنوب شهربانی و مالیه شد  . اما این بنا شهرت خود را مدیون سال های پایانی حکومت خاندان پهلوی است  . زمانی که به علت بد آب هوا بودن منطقه ، بسیاری از آن ها که بعدها پایه گذار حکومت بعدی گشتند در دژ برازجان دوران تبعید خود را سپری می کردند  . زندان بودن کاروانسرا در رژیم بعدی هم ادامه پیدا کرد  . اما پس از تعطیلی زندان امنیتی سپاه ( در جاده بوشهر - برازجان ) و مکان یابی برای زندان جدید ( در جاده برازجان شاهزاده ابراهیم ) در سال 1377 زندان از برازجان به شاهزاده ابراهیم منتقل شد تا کاروانسرای مشیر به عنوان اثری تاریخی دوران تعمیر خود را سپری کند  . و کمی از مشخصات این بنا که در سال 1362 در فهرست آثار ملی به شماره 1638 جای گرفته :
معماری این بنا معماری زندی است ( همان چیزی که در ارگ کریم خان در شیراز مشاهده می کنیم ) . عمده مصالح تشکیل دهنده آن سنگ، گچ و ساروج میباشد و در کف آن در آغاز از تخته‌سنگ‌های بزرگ و کوچک تراشیده استفاده گردیده، بام کاروانسرا با سنگ پهن تراشیده شده مفروش شده بود . به هنگام بارندگی آب باران به‌وسیله ناودانهای سنگی که به طرز جالبی تعبیه شده بودند، به بیرون از کاروانسرا هدایت می شده . در همین ضلع طبقه دوم کاروانسرا وجود دارد که به شاه‌ نشین معروف می باشد . در جلوی همین شاه نشین یک تراس نسبتا وسیع رو به خارج دیده می شود . در دو طرف این شاه نشین راه پله‌ هایی وجود دارد که پشت بام کاروانسرا را به محوطه دیگری که به نظر می رسد اندرون کاروانسرا مخصوص زنان و کودکان بوده است وصل می کند . بسیاری از جغرافی نویسان و مورخان از جمله میرزا حسن حسینی فسایی در کتاب فارسنامه ناصری و همنین مرحوم فرصت ‌الدوله شیرازی و حاج سیاح از شکوه و عظمت این بنا سخن به میان آورده‌ اند . این اثر مثل سایر کاروانسرا های دیگر چهار برج مرتفع می باشد که ارتفاع هر کدام در حدود ‌‌١٢/٧٠ متر می رسد . مساحت کل بنا ‌‌٧٠٠ متر و ضلع‌ های شمالی - جنوبی آن به عرض ‌‌٧٠ متر می باشد . این کاروانسرا مجموعا دارای ‌‌۶٨ باب اتاق و حجره بوده که به دلیل تغییر کاربری آن در دوره‌ های بعدی تعداد اطاق‌ ها کم یا زیاد شده ‌اند . از این ساختمان با شکوه تا سال ‌‌١٣٠٠ هجری شمسی به عنوان کاروانسرا استفاده می شود که به دلیل واقع شدن شهر برازجان بر سر راه تجارتی شیراز به بوشهر مکانی مناسب جهت استراحت کاروانیان بوده است .
 

بوشهر | دژ برازجان |بوشهر | دژ برازجان |


موضوعات مرتبط: ()

برچسب‌ها: جاذبه های باستانی استان بوشهر , جاذبه های باستانی شهرستان دشتستان
[ دوشنبه ٥ اردیبهشت ۱۳٩٠ ] [ ۱٢:٠٠ ‎ق.ظ ] [ کلات ]

.: Weblog Themes By kalat :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ جهت معرفی روستای کلات طراحی شده است. نام این روستا در زبان فارسی به صورت Kalat نوشته و خوانده می شود ولی در بین افرادی که به لهجه دشتیاتی تکلم دارند به دلیل تبدیل تمام حروف فتحه دار به کسره به صورت Kelat خوانده می شود.
امکانات وب

دانلود سینه زنی بوشهری روستای کلات (تصویری)

متن نوحه و واحد بوشهری

شروه
در اين وبلاگ
در كل اينترنت

RSS Feed